Polskie filmy na 40. MFF w Toronto

Polskie produkcje i koprodukcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, który odbędzie się w dniach 10-20 września 2015.

„11 minut” w sekcji Masters

fot. materiały prasowe

Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.

Reżyserem i autorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski. Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. W filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, Jan Nowicki, Piotr Głowacki, Richard Dormer i Ifi Ude. Film Jerzego Skolimowskiego zostanie w Toronto pokazany w sekcji Masters (Mistrzowie), w której znajdzie się 13 tytułów, m.in. nowe filmy Wima Wendersa czy Marco Bellocchio.

Koprodukcja współfinansowana przez PISF

Film „11 minut” to polsko-irlandzka koprodukcja. Głównym producentem filmu jest Skopia Film, a koproducentami Element Pictures, Telewizja Polska, Orange, HBO i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages i Irish Film Board. Warto podkreślić, iż światowa premiera „11 minut” odbędzie się w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Nowy film Marcina Wrony w sekcji Vanguard

Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem (w tej roli  Itay Tiran, znany m.in. z filmu „Liban”), przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego.

W filmie obok wspomnianych wyżej aktorów, wystąpili m.in. Adam Woronowicz, Włodzimierz Press i Cezary Kosiński. Autorem zdjęć jest Paweł Flis. Muzykę do filmu skomponował Marcin Macuk, wykorzystano również utwory Krzysztofa Pendereckiego. Autorami scenariusza filmu są Marcin Wrona i Paweł Maślona. Producentem „Demona” jest firma Magnet Man Film, koproducentami są TransFax Film Productions, The Chimney Pot, Wajda Studio, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa Silesia-Film oraz Lava Films.

Światowa premiera

fot. Magnet Man Film

Najnowszy film Marcina Wrony będzie w Toronto prezentowany w sekcji Vanguard. Ten cykl pokazów został zainaugurowany w 2006 roku przez ówczesnego wice-dyrektora festiwalu Noaha Cowana. Vanguard ma prezentować, zdaniem organizatorów „kino uderzające w publiczność surową, pulsującą estetyką, mówiące o wolności kultury i kina”. Mają to być filmy „prowokujące i epatujące młodością”. Warto podkreślić, iż w roku 2010 właśnie w tej sekcji zaprezentowano film „Chrzest” tego reżysera.

„BODY/CIAŁO” w sekcji Special Presentations

fot. Michał Englert

Film „BODY/CIAŁO” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej zostanie pokazany na festiwalu w Toronto w ramach sekcji Special Presentations razem z takimi produkcjami jak m.in. „The Club”, reż. Pablo Larrain, „The Danish Girl”, reż. Tom Hooper, „Dheepan”, reż. Jacques Audiard, „The Lobster”, reż. Yorgos Lanthimos, „Lauder Than Bombs”, reż. Joachim Trier czy „My Mother”, reż. Nanni Moretti.

„BODY/CIAŁO” to kolejny film Małgorzaty Szumowskiej, który zostanie zaprezentowany w Toronto. W 2011 roku na festiwalu odbyła się światowa premiera filmu „Sponsoring”. W 2008 roku został zaprezentowany film „33 sceny z życia”.

Małgorzata Szumowska weźmie również udział w 12. Talent Lab Toronto (8-12 września) jako jeden z opiekunów artystycznych 20 początkujących filmowców wspólnie z m.in. Wimem Wendersem i Jimem Starkiem.

Scenariusz filmu „BODY/CIAŁO” Małgorzata Szumowska napisała wspólnie z Michałem Englertem, będącym jednocześnie autorem zdjęć. Obok Janusza Gajosa, Justyny Suwały i Mai Ostaszewskiej w filmie wystąpili m.in. Tomasz Ziętek, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Producentem obrazu jest firma Nowhere, koproducentami Kino Świat, D35 i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Memento Films International. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym MFF w Berlinie, gdzie Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrenego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera.

„Intruz” w sekcji Discovery

fot. materiały prasowe

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej polsko-szwedzka koprodukcja „Intruz” („The Here After”) w reżyserii Magnusa von Horna zostanie zaprezentowana w sekcji Discovery wśród 30 tytułów z całego świata. „To sekcja, w której poznajemy przyszłość kina. To tutaj nasi widzowie odkryją nowe, ekscytujące głosy oraz inspirujące opowieści z całego świata” – podkreśla w komunikacie prasowym dyrektor artystyczny TIFF Cameron Bailey. Warto podkreślić, że światowa premiera filmu odbyła się podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Polsko-szwedzka koprodukcja

„Intruz” łączy w sobie skandynawską estetykę i sposób opowiadania historii z bagażem emocjonalnym rodem z polskiego kina. Magnus von Horn urodził się w Szwecji, ale jego film, chociaż osadzony w szwedzkich realiach, narodził się w Polsce. Film jest podwójnym debiutem reżysera Magnusa von Horna i producenta Mariusza Włodarskiego.

Projekt filmu był rozwijany w ramach Passion to Market – współfinansowanych przez PISF warsztatów skierowanych do absolwentów trzech europejskich szkół filmowych: Szkoły Filmowej w Łodzi, londyńskiej The National Film and Television School oraz paryskiej La Fémis.
Debiut ze wsparciem PISF

Producentami filmu są Mariusz Włodarski (Lava Films) oraz Madeleine Ekman (Zentropa International Sweden), koproducentami Cinema Defacto (Francja), Opus Film (Polska) oraz Film I Vast (Szwecja). W filmie występują m.in. Ulrik Munther, Mats Blomgren, Alexander Nordgren i Wiesław Komasa. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal.

„Intruz” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Szwedzki Instytut Filmowy, CNC oraz Eurimages. Film wejdzie do polskich kin jesienią 2015 roku. Polskim dystrybutorem obrazu jest Gutek Film. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest TrustNordisk.

„7 owiec” w konkursie Short Cuts

 fot. CPH:DOX

Najnowszy film Wiktorii Szymańskiej „7 owiec” („7 sheep”) będzie miał swoją światową premierę w sekcji konkursowej Short Cuts. To krótkometrazowa fabuła opowiadająca historię małej dziewczynki, która zostaje powierzona w opiece staremu pasterzowi. Dziewczynka odkrywa świat blisko natury, pełen magii i niezwykłych zabaw ze zwierzętami. Między nią a starym mężczyzną zawiązuje się przyjaźń, która powoli zastąpi samotność.

Film „7 owiec” jest koprodukcją polsko-meksykańsko-brytyjską, rozwijaną podczas CPH:Lab oraz Buenos Aires Lab. Autorem zdjęć i koproducentem filmu jest meksykański operator Martin Boege. Producentem filmu jest Luna W. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w Meksyku. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Konkurs krótkometrażowy Short Cuts na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto istnieje od zeszłego roku. Film „7 owiec” zostanie pokazany obok 42 tytułów z całego świata.

Animacja Wojciecha Bąkowskiego w sekcji Wavelenghts

W ramach sekcji Wavelenghts zostanie zaprezentowana animacja „Analiza wzruszeń i rozdrażnień” w reżyserii Wojciecha Bąkowskiego. Pokaz filmu na MFF w Toronto będzie jego światową premierą. 

Polskie filmy w Toronto

W ciągu kilku ostatnich edycji MFF w Toronto filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zawsze były obecne w programie wydarzenia i rekomendowane kanadyjskiej i światowej widowni przez dyrektora festiwalu Pierce’a Handlinga. W Toronto prezentowano m.in. „Idę” Pawła Pawlikowskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland, „33 sceny z życia” i „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Różę” Wojciecha Smarzowskiego, „Galerianki” i „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego czy „Chrzest” Marcina Wrony. Warto przypomnieć, iż poprzedni film Jerzego Skolimowskiego, „Essential Killing” znalazł się w 2010 roku w programie MFF w Toronto obok 9 innych tytułów w prezentacji zatytułowanej Masters.

Festiwal w Toronto jest uznawany za jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych za Oceanem. Impreza ma charakter przeglądu najnowszych tendencji światowych kinematografii. Nową inicjatywą będzie nagradzający reżyserów filmowych konkurs Platform, w jury którego zasiądzie Agnieszka Holland. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 10-20 września.

Więcej o 40. MFF w Toronto: www.tiff.net.

Marta Sikorska, Paulina Bez

19.08.2015