Polskie filmy na 42. MFF w Toronto

Filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znajdą się w programie 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF).

Światowa premiera nowego filmu Urszuli Antoniak

Jakub Gierszał w filmie „Pomiędzy słowami”. Fot. Olaf Tryzna

„W czwartek Michael, młody niemiecki prawnik skupiony na swojej karierze, odmawia wzięcia sprawy afrykańskiego uchodźcy. Chce wiedzieć dlaczego jego szef i przyjaciel Franz przekazuje tę sprawę właśnie jemu. W piątek Michael, polski imigrant, wita po polsku swojego ojca Stanisława. To ich pierwsze spotkanie. Michael został wychowany przez matkę w Polsce w przekonaniu, że jego ojciec nie żyje. Teraz Michael, człowiek który do wszystkiego doszedł sam, ma jeden weekend na poznanie swojego stwórcy – obcego, zmęczonego życiem, dalekiego od symbolicznej postaci Ojca. Weekend, który miał zamknąć przeszłość, otworzył traumę bycia niekochanym. Po wyjeździe Stanisława w poniedziałek, Michael zaczyna inaczej widzieć swoje życie w Berlinie. Jest tu tolerowany. Czy czuje się kochany?” – piszą producenci obrazu.

Film „Pomiędzy słowami” na kanadyjskim festiwalu będzie miał swoją światową premierę w sekcji Contemporary World Cinema.

Urszula Antoniak na 42. MFF w Toronto. Fot. Marzena Cieślik, PISF. 

Urszula Antoniak jest autorką scenariusza i reżyserką filmu, będącego polsko-holenderską koprodukcją. Autorem zdjęć do „Pomiędzy słowami” jest holenderski operator Lennert Hillege. W filmie główne role zagrali Jakub Gierszał i Andrzej Chyra. Polskim producentem jest firma Opus Film, stronę holenderską reprezentuje Family Affair Films. Film ma już agenta sprzedaży – jest nim firma Global Screen. Polska premiera „Pomiędzy słowami” odbędzie się w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Daty projekcji:

 • 8 września,  9:45 Scotia 10, 13 września, 9:15 Scotia 8 (pokazy prasowe i branżowe)
 • 9 września, 19:00 Scotia 14
 • 11 września, 19:00 Scotia 8
 • 17 września, 18:30 Scotia 10

Koprodukcje współfinansowane przez PISF w Toronto

Również w sekcji Contemporary World Cinema prezentowana będzie współfinansowana przez PISF międzynarodowa koprodukcja „Rodzina na sprzedaż” w reżyserii Diego Lermana, ze zdjęciami Wojciecha Staronia. Malena (38) jest lekarką z klasy średniej. Mieszka w Buenos Aires. Niedawno utraciła dziecko. Po tym traumatycznym doświadczeniu wyrusza w podróż, aby adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży Malena zaczyna się wahać, odczuwa dylematy moralne.  Zastanawia się, do czego może się jeszcze posunąć, aby stworzyć rodzinę, o jakiej marzy?

„Rodzina na sprzedaż”. Fot. Mateusz Czuchnowski

„Rodzina na sprzedaż” („Una Especie De Familia”/”A Sort of Family”) powstała w koprodukcji polsko-argentyńsko-brazylijskiej. Polskim producentem jest Staron-Film. To druga współpraca Staron-Film z Diego Lermanem. Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu „Pod ochroną” scenariusz do „Rodziny na sprzedaż” napisał reżyser we współpracy z Maríą Meirą.

Daty projekcji:

 • 8 września,  9:00 Scotia 3
 • 9 września, 9:15 Scotia 11
 • 10 września, 11:30 TBLB 3 (TIFF Bell Lightbox Cinema)
 • 14 września, 16:00 Scotia 4, 19:00 Scotia 8 (pokaz prasowy i branżowy)

„W cieniu drzewa”

„W cieniu drzewa”. Fot. Madants

W tej samej sekcji zostanie pokazana współfinansowana przez PISF islandzko-duńsko-polska koprodukcja „W cieniu drzewa” („Under the Tree”/”Undir Trenu”) w reżyserii Hafsteinna Gunnara Sigurðssona. To tragikomiczna historia rodzinna, która zgłębia różne zagadnienia wspólnego życia. Główny bohater, Atli, jest oskarżony o zdradę, wyrzucony z własnego domu i zmuszony wprowadzić się do rodziców. Była narzeczona, matka jego dziecka, całkowicie odcina go od siebie i skutecznie uniemożliwia mu kontakt z czteroletnią córeczką. W tym samym czasie, powraca dawny spór między rodzicami Atli’ego, a ich sąsiadami. Konflikt z dnia na dzień eskaluje. Kłótnia dotyczy starego, pięknego drzewa, które stoi w ogrodzie rodziców i rzuca cień na taras sąsiadów. Sąsiedzi żądają ścięcia drzewa, ale rodzice nie chcą tego nawet słuchać. Powoli Atli mimowolnie zostanie wciągnięty w niesmaczny konflikt, podczas gdy jego własne problemy osiągną nowy wymiar.

Autorką zdjęć do filmu jest Monika Lenczewska. Producentem filmu jest Netop Films (Islandia), a koproducentami Madants (Klaudia Śmieja, Beata Rzeźniczek – Polska), Profile Pictures (Dania) One Two Films (Niemcy). Film był współfinansowany przez: Icelandic Film Center, Eurimages, Nordisk Film & TV Fond, Polski Instytut Sztuki Filmowej, DiFactory, Danish Film Institute, ZDF/ARTE. Światowym agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales.

Daty projekcji:

 • 10 września, 15:30 Scotia 7 (pokaz prasowy i branżowy)
 • 11 września, 21:45 Scotia 4
 • 13 września, 18:45 Scotia 14
 • 16 września, 21:30 Scotia 3

„Kapitan” („Der Hauptmann”) w sekcji Special Presentations

„Kapitan”. Fot. materiały prasowe

W prestiżowej sekcji pokazującej najnowsze dokonania światowej kinematografii zostanie pokazana niemiecko-francusko-polska koprodukcja „Kapitan” („Der Hauptmann”) w reżyserii Roberta Schwentke. Bedzie to światowa premiera filmu, którego koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.

„Kapitan” to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 r. podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów. Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych.

Daty projekcji:

 • 7 września,  15:00 Scotia 14 (pokaz prasowy i branżowy)
 • 9 września, 15:15 TBLB 1 (TIFF Bell Lightbox Cinema)
 • 11 września, 16:15 Scotia 10
 • 13 września, 11:30 Scotia 8 (pokaz prasowy i branżowy)
 • 16 września, 15:30 Scotia 14

„Scaffolding” i „Miracle” w sekcji Discovery

„Scaffolding”. Fot. materiały prasowe

Wsród 45 tytułów prezentowanych w sekcji Discovery, gdzie będzie można obejrzeć najnowsze odkrycia światowego kina znalazł się współfinansowany przez PISF film „Scaffolding” – koprodukcja pomiędzy izraelskim Green Productions a polską Film Produkcją Stanisława Dziedzica i firmą produkcyjną Mastershot oraz izraelskim United King. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Matan Yair. Autorem zdjęć jest Bartosz Bieniek. Za dźwięk w filmie jest odpowiedzialna warszawska firma Soundmaking. Światowa premiera filmu odbyła się w sekcji ACID 70. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Daty projekcji:

 • 9 września, 21:15 Scota 8
 • 12 września, 21:00 Scotia 11
 • 14 września, 16:30 TBLB 3 (TIFF Bell Lightbox Cinema)
 • 17 września, 12:30 Scotia 14

„Miracle”. fot. In Script

„Miracle” to debiut litewskiej reżyserki Egle Vertelyte. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1992 na Litwie, gdzie po zmianie systemu pracowita Irena za wszelką cenę stara się utrzymać gospodarstwo rolne. W jej życie wkracza niespodziewanie przebojowy Amerykanin, który obiecuje uratować farmę. Czy jednak jego intencje są czyste? Film jest litewsko-bułgarsko-polską koprodukcją. Jedną z głównych ról zagrał w filmie Daniel Olbrychski. Polskim producentem jest Orka Studio (Jacek Kulczycki, Magdalena Zimecka i Radosława Bardes). Za montaż filmu odpowiadała Milenia Fiedler, autorem muzyki jest Krzysztof A. Janczak, dźwięk przygotował Wojciech Mielimąka w CafeOle a zgranie odbyło się w UchoStudio – Franek Kozłowski. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej wspiera zagraniczną promocję filmu.

Daty projekcji:

 • 7 września, 21:45 Scotia 8 (pokaz prasowy i branżowy)
 • 8 września, 18:15 TBLB 4 (TIFF Bell Lightbox Cinema)
 • 10 września, 18:45, Scotia 8
 • 14 września, 21:15 Scotia 8 (pokaz prasowy i branżowy)
 • 16 września, 12:15 Scotia 8

Polski film w sekcji Wavelengths

Krótkometrażowy film eksperymentalny „Yeti” Wojciecha Bąkowskiego zostanie pokazany w sekcji Wavelengths, prezentującej nowe spojrzenie na kino i sztuki wizualne. Ośmiominutowy film polskiego artysty to połączenie realizacji lo-fi video oraz animacji komputerowej. Warto podkreślić, iż filmy Wojciecha Bąkowskiego były już wcześniej prezentowane na festiwalu w Toronto w 2013 r. („Suchy pion”) oraz 2015 r. („Analiza wzruszeń i rozdrażnień”) także w sekcji Wavelengths.

10 września, 19:15 TBLB 3 (TIFF Bell Lightbox Cinema) – pokaz w ramach programu filmów krótkometrażowych Wavelengths 3: Figures in a Landscape.

Małgorzata Szumowska w jury sekcji Platform

Małgorzata Szumowska. Fot. Jacek Poremba

Małgorzata Szumowska obok Chena Kaige i Wima Wendersa zasiądzie w jury istniejącego od 3 lat konkursu Platform, w którym zostanie zaprezentowanych 12 filmów z całego świata. Jak mówi dyrektor festiwalu Piers Handling sekcja ta ma na celu „zaprezentowanie twórczych postaw reżyserów, którzy bezustannie poszerzają granice sztuki i są przykładem odważnego, dynamicznego i wyjątkowego głosu w kinie”. Warto dodać, iż w 2015 r. w jury konkursu Platform zasiadała Agnieszka Holland.

Polskie filmy w Toronto

W ciągu kilku ostatnich edycji MFF w Toronto filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zawsze były obecne w programie wydarzenia i rekomendowane kanadyjskiej i światowej widowni przez dyrektora festiwalu Piersa Handlinga. W Toronto prezentowano m.in. „Essential Killing” i „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Idę” Pawła Pawlikowskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland, „Zaćmę” Ryszarda Bugajskiego, „33 sceny z życia”, „Sponsoring” i „BODY/CIAŁO” Małgorzaty Szumowskiej, „Różę” Wojciecha Smarzowskiego, „Galerianki” i „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego czy „Chrzest” i „Demona” Marcina Wrony.

42. MFF w Toronto (TIFF) odbędzie się w dniach 7 – 17 września.

Więcej informacji: www.tiff.net/tiff.

Marta Sikorska

23.08.2017