Polskie filmy na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto

Polskie filmy i koprodukcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Pokaz specjalny „Zimnej wojny”

W ramach pokazów specjalnych pokazywana jest nagrodzona w Cannes polsko-brytyjsko-francuska koprodukcja „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Producentem filmu jest Opus Film, firma odpowiedzialna m.in. za produkcję nagrodzonej Oscarem „Idy”.

Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Za sprzedaż międzynarodową odpowiada MK2 Films i Protagonist Pictures. Obecnie film można oglądać w kinach oraz w dystrybucji on demand w Wielkiej Brytanii i Irlandii (dystrybucja Curzon Artificial Eye). Film trafi także do dystrybucji w Kanadzie, we Francji, w Japonii czy Turcji. Amerykański dystrybutor, firma Amazon, zapowiada wprowadzenie filmu w USA pod koniec grudnia.

„Zimna wojna” ma szansę na nominację do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepszy Film Europejski. 

Film współfinansowany przez PISF

Scenariusz filmu napisali wspólnie z Pawłem Pawlikowskim Janusz Głowacki i Piotr Borkowski. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.

Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. Film dofinansował m.in. PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, British Film Institute, CNC, ARTE France, Canal+ Polska i fundusz Eurimages. Koproducentami obrazu są m.in. Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy i Podkarpacki Fundusz Filmowy.

„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

„High Life”

„High Life”. Fot. Alcatraz Film, Pandora Film Produktion

Kolejnym filmem współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej  pokazywanym w Toronto jest niemiecko-francusko-amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja „High Life” w reżyserii Claire Denis. Film pokazywany jest w sekcji Gala Presentations.

W filmie obok Roberta Pattinsona i Juliette Binoche wystąpiła Agata Buzek. Polska część zdjęć realizowana była w okolicach Białegostoku z udziałem polskiego operatora Tomasza Naumiuka i scenografki Meli Melak. Za charakteryzację podczas całości zdjęć odpowiadał Marcin Rodak.

„High Life” to film w konwencji science-fiction. Grupa więźniów, w zamian za złagodzenie surowych wyroków zgadza się uczestniczyć w niebezpiecznej misji kosmicznej, której celem jest pozyskanie energii czarnej dziury oraz obserwacja procesów biologicznych ludzi przebywających długotrwale w przestrzeni pozaziemskiej. Pomiędzy uczestnikami misji dochodzi do coraz silniejszych napięć.

„The River”

Film pokazywany w sekcji Platform jest koprodukcją trzech państw: Kazachstanu, Polski i Norwegii. Produkcja jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Emir Baigazin. Reżyser filmu zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię podczas zakończonego ostatnio Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. 

Historia rodziny mieszkającej w małej kazachstańskiej wiosce. Pięciu braci żyje pod nieustanną kontrolą ojca. Wszystko się zmienia, gdy chłopcy odkrywają zagrożenia współczesnego świata.

Polskim koproducentem filmów „High Life” i „The River” jest Madants, firma założona przez Klaudię Śmieję i Beatę Rzeźniczek, działająca od 2015 roku. Specjalizuje się w niezależnych koprodukcjach międzynarodowych. Do tej pory firma współprodukowała m.in. grecko-polski film „Litość” w reżyserii Babisa Makridisa, czy portugalsko-francusko-polski film „Porto” w reżyserii Gabe’a Klingera.

„Kawki na drodze”

„Kawki na drodze”. Fot. materiały producenta 

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej czesko-słoweńsko-polsko-słowacka koprodukcja „Kawki na drodze” w reżyserii Olmo Omerzu pokazywana jest w sekcji Contemporary World Cinema. Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino. Pokaz w Toronto będzie międzynarodową premierą filmu. Światowa premiera produkcji odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, gdzie film otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię, a także wyróżnienie Jury Ekumenicznego.

Poza producentką film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Za przekład dialogów na polski odpowiada Karolina Błażejczak. Film otrzymał dofinansowanie PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Kawki na drodze” to subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało – jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży.

PISF wspiera międzynarodowe koprodukcje mniejszościowe

Filmy „High Life”, „The River” i „Kawki na drodze” zostały dofinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach priorytetu: produkcja koprodukcji mniejszościowych. W 2018 roku nabór wniosków odbył się w dwóch sesjach: 1/2018 i 3/2018.  

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto odbędzie się w dniach 6-16 września 2018 roku.


05.09.2018