Polskie filmy na 59. BFI London Film Festival

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcje filmowe znajdą się w programie 59. BFI London Film Festival. Impreza odbędzie się w dniach 7-18 października.

„11 minut” w Konkursie Głównym

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „11 minut” w Konkursie Głównym w Londynie o nagrody powalczy z 12 innymi tytułami z całego świata, m.in. z „Synem Szawła” László Nemesa, „Evolution” Lucile Hadžihalilović, „Desierto” Jonása Cuaróna oraz „Sunset Song” Terence’a Daviesa. Warto podkreślić, że w 2013 roku „Ida” Pawła Pawlikowskiego otrzymała Nagrodę Główną podczas  57. BFI London Film Festival.

Koprodukcja współfinansowana przez PISF

Film „11 minut” to polsko-irlandzka koprodukcja. Głównym producentem filmu jest Skopia Film, a koproducentami Element Pictures, Telewizja Polska, Orange, HBO i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages i Irish Film Board.

„Intruz” w Konkursie Debiutów

Wśród 12 tytułów prezentowanych w konkursie First Feature znalazła się polsko-szwedzka koprodukcja „Intruz” („The Here After”) w reżyserii Magnusa von Horna. Współfinansowany przez PISF film powalczy o nagrody m.in. z filmami z Australii, Izraela i Kanady.

Debiut ze wsparciem PISF

Producentami filmu są Mariusz Włodarski (Lava Films) oraz Madeleine Ekman (Zentropa International Sweden), koproducentami Cinema Defacto (Francja), Opus Film (Polska) oraz Film I Vast (Szwecja). W filmie występują m.in. Ulrik Munther, Mats Blomgren, Alexander Nordgren i Wiesław Komasa. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal. „Intruz” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Szwedzki Instytut Filmowy, CNC oraz Eurimages. Film wejdzie do polskich kin jesienią 2015 roku. Polskim dystrybutorem obrazu jest Gutek Film. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest TrustNordisk.

„Nadejdą lepsze czasy” w Konkursie Filmów Dokumentalnych

Film dokumentalny Hanny Polak „Nadejdą lepsze czasy” („Something Better to Come”) powalczy o nagrody razem z 12 filmami, m.in. nagrodzonym w Berlinie „Perłowym guzikiem” Patricio Guzmána, „In Jackson Heights” Fredericka Wisemana  i nowymi filmami Aleksandra Sokurowa czy Waltera Sallesa.

Realizowana przez kilkanaście lat polsko-duńska koprodukcja, nagrodzona na IDFA oraz kilkunastu festiwalach jest opowieścią o ludziach mieszkających i pracujących na jednym z rosyjskich wysypisk śmieci. Reżyserka nominowana do Oscara w 2005 roku („Dzieci z Leningradzkiego”) koncentruje się na losach jednej z osób zamieszkujących wysypisko i obserwuje jej wzloty i upadki. Film był prezentowany podczas pierwszej edycji Docs to go!

Pozostałe polskie tytuły w programie 59. BFI London Film Festival

W sekcji Dare zostanie zaprezentowane współfinansowane przez PISF „BODY/CIAŁO” Małgorzaty Szumowskiej oraz koprodukcja Telewizji Polskiej zrealizowana przez Aleksieja Germana jr pt. „Pod elektrycznymi chmurami”. Natomiast w sekcji  Journey, dedykowanej filmom które mają przenieść widza w inne miejsce i zmienić jego perspektywę znalazł się krótkometrażowy film „Obok mnie” Marty Prus.  

Paweł Pawlikowski przewodniczącym Jury

Przewodniczącym Jury Konkursu Głównego będzie w tym roku reżyser Paweł Pawlikowski. Twórca „Idy” będzie oceniał filmy wspólnie z aktorami Chiwetelem Ejioforem i Kristin Scott Thomas, producentką Christine Vachon oraz reżyserką Mabel Cheung. Nagrody londyńskiego festiwalu zostaną wręczone 17 października.

59. BFI London Film Festival odbędzie się w dniach 7-18 października 2015.

Marta Sikorska

01.09.2015