Polskie filmy na 59. DOK Leipzig

Już 31 października rozpocznie się 59. edycja festiwalu DOK Leipzig. W tym roku w Lipsku zagości silna reprezentacja polskich produkcji: siedem filmów stanie do konkursowych rywalizacji, osiem pojawi się w sekcjach pozakonkursowych, a dwadzieścia siedem zostanie pokazanych w specjalnej retrospektywie.DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. W tym roku na DOK Leipzig zgłoszono ponad 3300 filmów. Z tej liczby w oficjalnej selekcji do udziału w festiwalu wybrano około 160 filmów, a około 125 filmów trafiło do programów specjalnych. W sumie na DOK Leipzig zostanie pokazanych prawie 300 filmów, w tym ponad 40 filmów produkcji polskiej.

„Komunia” w konkursie pełnometrażowych dokumentów

W międzynarodowym konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych i animowanych o nagrodę będzie walczyć film „Komunia” Anny Zameckiej, natomiast do konkursu filmów krótkometrażowych zaproszono cztery polskie filmy – dwa dokumenty oraz dwie animacje. W Lipsku do rywalizacji staną „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej, „Piórnikt” Magdaleny Pileckiej i „Super rzecz” Piotra Kabata.

Również w konkursie, ale tym razem przeznaczonym dla niemieckich krótkometrażowych dokumentów, będzie można zobaczyć „Lekcję patriotyzmu” Filipa Jacobsona, która jest polsko-niemiecką koprodukcją. Polsko-rosyjski film „Convictions” Tatiany Chistovej będzie zmagał się o nagrodę w konkursie Next Masters Competition.

„21 x Nowy Jork” z nominacją do MDR Film Prize

W międzynarodowym programie pełnometrażowych filmów dokumentalnych i animowanych  znalazły się trzy polskie produkcje: „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika, „Dwa światy” Macieja Adamka oraz „Intensywność patrzenia” Andrzeja Sapiji. Dokumenty Piotra Stasika oraz Macieja Adamka, mimo iż nie znalazły się w sekcji konkursowej, zostały nominowane do nagrody MDR Film Prize dla filmów z Europy Wschodniej.

Także w programie krótkometrażowym swoje miejsce mają polskie filmy, została do niego zaproszona „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „Olbrzym” Marcina Podolca oraz polsko-rosyjska koprodukcja „In Another World” Anny Bedyńskiej.

Polskie produkcje pojawią się także w sekcji Kids DOK. Tam swoją premierę międzynarodową będzie mieć „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej, a w programie znalazły się także „Dwa światy” Macieja Adamka oraz „You Can’t Hide From the Truth” A.a.v. Amasi wyprodukowane w Polsce, Wielkiej Brytanii i Zimbabwe.

Retrospektywa poświęcona polskiemu kinu dokumentalnemu

Podczas tegorocznej edycji festiwalu DOK Leipzig odbędzie się retrospektywa polskich filmów dokumentalnych zatytułowana „Seven sins and other confessions in Polish documentary films”.
To jeden z największych przeglądów polskiego dokumentu zagranicą. W programie znalazły się filmy zrealizowane od połowy lat 50. XX wieku, należące do tzw. czarnej serii, jak i najnowsze dokumenty wyprodukowane w latach 90. i na początku XXI wieku. Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński czy Bogdan Dziworski to tylko niektórzy z twórców, których filmy będą pokazywane w Lipsku. Więcej o retrospektywie można przeczytać na stronie polishdocs.pl.

To jeszcze nie wszystkie polskie akcenty na DOK Leipzig. Od kilku lat festiwal współpracuje z Krakowską Fundacją Filmową, a owocem tej współpracy jest, między innymi, specjalny polski program na targach filmowych DOK Market. Podczas tegorocznej edycji Doc Lab Poland wyróżnieniem DOK Leipzig wraz z zaproszeniem na Co-Pro Market została uhonorowana „Wolta” w reżyserii Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, natomiast w sekcji Doc Preview zaprezentuje się odnoszący już sukcesy na pitchingach projekt „Over the limit” Marty Prus, produkowany przez Telemark.

59. DOK Leipzig odbędzie się w dniach 31 października – 6 listopada.

Źródło informacji: polishdocs.pl.

10.10.2016