Polskie filmy na 60. DOK Leipzig

Filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znajdą się w programie 60. DOK Leipzig. Wydarzenie odbędzie się w dniach 30 października – 5 listopada.

W tym roku w Lipsku zagości silna reprezentacja polskich produkcji: jeden stanie do konkursowej rywalizacji, trzy pojawią się w sekcjach pozakonkursowych, cztery w jubileuszowym programie „Anniversary: Now and Then – Then and Now”, a trzynaście zostanie pokazanych w specjalnym programie „A Declaration of Love to Polish Documentary Film”.

Silna reprezentacja polskich produkcji

DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każ­dego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów. Z tej liczby w oficjalnej selekcji do udziału w festiwalu wybrano ponad 160 filmów z 53 krajów. W sumie na DOK Leipzig zostanie pokazanych 340 filmów, w tym 21 filmów produkcji polskiej.

W międzynarodowym konkursie o nagrodę będzie walczyć film „Call me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego. Dokument na DOK Leipzig będzie miał swoją światową premierę. Natomiast międzynarodową premierę w Lipsku będzie miał film „How to Destroy Time Machines” Jacka Piotra Bławuta, który zakwalifikował się do International Programme Short Film. W pokazach pozakonkursowych zagoszczą także animacje: „Cipka” autorstwa Renaty Gąsiorowskiej w sekcji Post-Angst, natomiast „Twojego Vincenta” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana widzowie obejrzą podczas Animation Night Extended.

„A Declaration of Love to Polish Documentary Film”

Festiwal DOK Leipzig świętuje w tym roku swoje 60. urodziny. Z tej okazji zaprezentowany zostanie specjalny program „Anniversary: Now and Then – Then and Now”, w którym również znalazły się polskie akcenty: „Uwaga, chuligani” Edwarda Skórzewskiego i Jerzego Hoffmana, „Ćwiczenia warsztatowe” Marcela Łozińskiego, „Muzykanci” Kazimierza Karabasza oraz „Super film” Piotra Kabata.

To jeszcze nie koniec polskiej obecności na DOK Leipzig. W tym roku niemiecki festiwal zaprasza na program „A Declaration of Love to Polish Documentary Film”, w którym widzowie obejrzą pokazywane wcześniej i nagradzane w Lipsku polskie dokumenty z ostatnich pięciu lat. W specjalnym programie znalazło się trzynaście tytułów, m.in. „Bracia” Wojciecha Staronia, „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego, „Uwikłani” Lidii Dudy, „Dziennik z podróży” Piotra Stasika i „Dwa światy” Macieja Adamka.

Więcej informacji: www.dok-leipzig.de.

10.10.2017