Polskie filmy na 65. festiwalu w Sydney

Współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcje znalazły się w programie 65. Festiwalu Filmowego w Sydney, który odbywa się w dniach 6-17 czerwca 2018 r.

„Zimna wojna”

W ramach m.in. pokazów poświęconych filmom nagrodzonym podczas ostatniego Festiwalu Filmowego w Cannes odbędą się projekcje filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Twórca otrzymał niedawno w Cannes nagrodę dla najlepszego reżysera.

Od piątku, 8 czerwca, film można oglądać w polskich kinach.

„Twarz”

„Twarz” Małgorzaty Szumowskiej zostanie pokazana w m.in. sekcjach poświęconym laureatom festiwali oraz kobietom filmowcom. Za „Twarz” Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia – Wielką Nagrodę Jury w Berlinie oraz nagrodę główną w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Netia Off Camera w Krakowie.  

„Wieża. Jasny dzień.”

Dobrze przyjęty przez dziennikarzy i krytyków pełnometrażowy debiut fabularny Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień.” zostanie pokazany w sekcji poświęconej kobietom filmowcom oraz w ramach Europe! Voices of Women in Film. Film zdobył m.in. Nagrody na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodę główną w konkursie międzynarodowym na Netia Off Camera w Krakowie. 

Europe! Voices of Women in Film

Europe! Voices of Women in Film to sekcja zorganizowana przez European Film Promotion oraz Festiwal Filmowy w Sydney. Partnerem medialnym sekcji jest Screen International. W ramach sekcji Europe! Voices of Women in Film zostanie zaprezentowanych 10 filmów zrealizowanych przez utalentowane europejskie reżyserki, wśród których znalazła się Jagoda Szelc. Podczas festiwalu odbędzie się też debata na temat pozycji kobiet w branży filmowej.  

Polskie filmy w Sydney

Na festiwalu w Sydney w ubiegłych latach były pokazywane m.in. „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Nieulotne” Jacka Borcucha oraz „Fuck for Forest” Michała Marczaka.

Więcej informacji: www.sff.org.au.


05.06.2018