Polskie filmy na 7. AmDocs w Palm Springs

Polskie filmy i koprodukcje znalazły się w programie 7. Amerykańskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Palm Springs.

„Desert Coffee”

Film „Desert Coffee” (53 min) jest niezależną produkcją polską. Jego reżyserem jest Mikael Lypiński. Obraz miał polską premierę w maju 2017 roku na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Amerykańska premiera odbędzie się 8 kwietnia 2018 roku w Palm Springs na Amerykańskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych. Film został w całości zrealizowany w USA.

„Desert Coffee”, fot. materiały producenta

W kalifornijskiej części pustyni Sonora, w bliskim sąsiedztwie baz wojskowych, znajduje się „dzikie” miasteczko Slab City, zamieszkałe przez uciekinierów z „amerykańskiego snu”. Są w różnym wieku, przywieźli ze sobą różne historie, ale wszyscy wybrali wolność, nawet za cenę najbardziej podstawowych wygód. Jedynym miejscem wyposażonym w elektryczność jest tu prowizoryczna kafejka internetowa prowadzona przez Roba, serwująca „najlepszą kawę w okolicy”.

Twórcy

Reżyser i autor zdjęć do filmu – Mikael Lypiński – urodził się i wychował w Sztokholmie. Ukończył reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Wyreżyserował wiele filmów krótkometrażowych i ponad 200 filmów reklamowych, realizując zdjęcia na całym świecie. „Desert Coffee” to jego średniometrażowy debiut dokumentalny. Film zmontował Jakub Pietrzak, autorem muzyki jest Mikołaj Hołówko. Producentem „Desert Coffee” jest Salton Sea Films, koproducentem Efektura. Producentką wykonawczą jest Małgorzata Kozioł. Agentem sprzedaży filmu jest brytyjska firma Sideways Films.

„Rebel of the Keys”

W programie festiwalu w Palm Springs znalazła się również brytyjsko-polska koprodukcja „Rebel of the Keys”. Reżyserem filmu jest Mark Charles. Film opowiada historię pianisty i kompozytora Andrzeja Czajkowskiego. Dokument został wyprodukowany przez EntertainingTV i Culture.pl. Pokaz na festiwalu będzie amerykańską premierą filmu.

Jak czytamy na stronie Culture.pl „w nakręconym przez Marka Charlesa filmie poznajemy enfant-terrible swojej epoki, Andrzeja Czajkowskiego. To także opowieść o tym, jak 30 lat po śmierci autora doszło do światowej premiery jego opery «Kupiec wenecki». Narratorką filmu jest Anastasia Belina Johnson, pisarka, reżyserka operowa, ale przede wszystkim muzykolożka, którą zafascynowało życie i dzieło Andrzeja Czajkowskiego.

W «Rebel of the Keys» przeplatają się trzy perspektywy: biograficzno-wspomnieniowa, muzyczna oraz współczesna, opowiadająca o ponownym odnajdowaniu dzieł kompozytora, którego twórczość została na chwilę zapomniana. Anastasia Belina Johnson śledzi nie tylko losy operowej produkcji, przede wszystkim podąża za ludźmi bliskimi Czajkowskiemu.”.

7. Amerykański Festiwal Filmów Dokumentalnych w Palm Springs odbędzie się w dniach 6-14 kwietnia 2018 roku.

Więcej informacji: www.americandocumentaryfilmfestival.com.

Na podstawie informacji prasowej


28.03.2018