Polskie filmy na 8. Planete Doc

Podczas 8.edycji festiwalu  Planete Doc zostanie pokazanych 14 polskich filmów dokumentalnych. Swoje światowe premiery będą miały  nowe filmy Marcela Łozińskiego „Tonia i jej dzieci” oraz Macieja Drygasa „Cudze listy”. Oba obrazy wystartują w konkursie międzynarodowym i powalczą o Nagrodę Magicznej Godziny dla najlepszego filmu średniometrażowego.

Oprócz wspomnianych filmów polski dokument będą reprezentować: „Odyseja złomowa” Pawła Ferdka, „Obcy gen” Grzegorza Kuczka, „Trans-akcja” Sławomira Grünberga, „Planeta Kirsan” Magdaleny Pięty, „Agnieszki tu nie ma” Pawła Jóźwiaka-Rodana, „Chopin2010.pl” Rafała Wróblewskiego, „O duszy i innych drobnostkach” Kornela Miglusa, „Dlaczego konkurs?” Christine Jezior oraz filmy uczniów Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy: „Oj Boże, drogi Boże” Julii Popławskiej, „Marysina polana” Grzegorza Zaricznego, „Przyrzeczona” Lesława Dobruckiego i „Przesłuchanie” Adama Palenty.

W tym roku podczas imprezy zostanie zaprezentowanych ponad 160 filmów z całego świata.
5 maja festiwal otworzy dokument „Utopia w czterech odsłonach” w reżyserii Sama Greena i Dave’a Cerfa. W programie festiwalu pojawią się nowe sekcje tematyczne: „Na Wschodzie bez zmian” poświęcona sytuacji we współczesnej Rosji oraz „Czasoprzestrzeń” prezentująca filmy, których bohaterami są wyjątkowe miejsca na świecie. Istniejąca od kilku lat sekcja „Muza i Wena” prezentująca najlepsze filmy o muzyce i sztuce, poszerzy swoją formułę i zmieni nazwę na „Wena i Muza – Free Your Mind”. Nowością tegorocznej edycji będzie także sekcja „LSD: Love, Sex & Dreams”. W jej ramach odbędą się nocne pokazy najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat pokazujących życie bohemy artystycznej i świat mniejszości seksualnych.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie znana na całym świecie ikona ekologii, badaczka zachowań szympansów i działaczka społeczna Jane Goodall. Film biograficzny „Życie Jane” poświęcony tej fascynującej kobiecie znajdzie się w konkursie Green Warsaw Award, a jego bohaterka spotka się z widzami i wygłosi odczyt w Centrum Nauki Kopernik (7 maja, godz. 15.00). Oba spotkania poprowadzi Martyna Wojciechowska, ambasadorka filmu „Życie Jane”, redaktor naczelna magazynu „National Geographic Polska”.

Już po raz drugi Planete Doc odwiedzi również ikona eksperymentalnego kina dokumentalnego, nauczyciel Larsa von Triera Jørgen Leth. Reżyser przyjedzie do Warszawy ze swoim najnowszym autobiograficznym filmem „Męski erotyk”, w którym w poruszający sposób opowiada o melancholii seksualnej dojrzałego mężczyzny. Podczas festiwalu, po ponad 20 latach dojdzie do spotkania duńskiego reżysera z Janem Nowickim, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie Letha „Notatki o miłości” z 1989 roku (7 maja, godz. 12.00, salon empik Junior). Z okazji wizyty Letha w Polsce 4 maja ukaże się również unikalny box DVD „Świat według Jørgena Letha” z najlepszymi filmami dokumentalnymi duńskiego eksperymentatora.

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku projekcjom będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń specjalnych (m.in. spotkania z twórcami, imprezy muzyczne, koncerty, warsztaty). Odbędą się  debaty poświęcone najbardziej palącym problemom globalnym i lokalnym, a wykłady mistrzowskie (masterclass) w ramach organizowanej w tym roku po raz pierwszy Planete Doc Academy poprowadzą znani filmowcy (m.in. Leonard Retel Helmrich – jedyny twórca filmów dokumentalnych nagrodzony dwukrotnie w Sundance i na festiwalu IDFA w Amsterdamie oraz Janus Metz  reżyser filmu „Armadillo-wojna jest w nas”. Zgłoszenia na wydarzenia organizowane w ramach Planete Doc Academy można przesyłać do 15 kwietnia na adres mailowy masterclass@docreview.pl. Pełny program masterclass znajduje się na www.planetedocff.pl.

W dniach 6-8 maja odbędzie się „weekend z cyfrowym Planete Doc”, w ramach którego wybrane filmy z programu festiwalu trafią do kin na terenie całego kraju i zostaną pokazane jednocześnie w Warszawie i 21 miastach w Polsce. 8 maja pokazom filmu „Czwarta rewolucja” w Warszawie i 6 miastach w Polsce towarzyszyć będzie organizowana wspólnie z Fundacją im. Heinricha Bölla i Greenpeace Polska debata „Czy koniec ropy to koniec cywilizacji? Energia w stu procentach odnawialna-utopijna wizja czy realna przyszłość?” poświęcona problemowi autonomii energetycznej. Dzięki temu nowatorskiemu, unikalnemu na skalę europejską projektowi, tysiące widzów będą mogły obejrzeć wybrane filmy w tym samym czasie co warszawska publiczność, a tym samym wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce i poczuć się prawdziwymi mieszkańcami globalnej wioski.

Jak co roku, festiwal  będzie miał również swoją internetową edycję. W jej ramach w internetowym kinie iplex.pl widzowie będą mogli zobaczyć za darmo wybrane filmy z tegorocznej edycji, jak również tytuły prezentowane na festiwalu w ubiegłych latach. Najlepsze filmy z poprzednich edycji festiwalu będzie można również obejrzeć w warszawskim kinie Iluzjon w ramach sekcji „The Best of Planete Doc”.

Przedsprzedaż biletów rusza 29 kwietnia w warszawskiej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie.

Festiwal Planete Doc odbędzie się w dniach 6-15 maja 2011.

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.planetedocff.pl.

11.04.2011