Polskie filmy na Brooklyn Film Festival

Od 31 maja trwa 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Brooklyn Film Festival. W programie znalazło się pięć polskich tytułów oraz film Katarzyny Klimkiewicz „Flying Blind”.

Pięć polskich filmów w programie

W tym roku w gronie stu sześciu filmów prezentowanych na festiwalu znalazło się pięć polskich produkcji. W sekcji filmów krótkometrażowych zostanie pokazana etiuda fabularna „Arbuz”, portretująca jeden dzień z życia sprzedawcy arbuzów. Reżyserem filmu jest gruziński student wydziału operatorskiego łódzkiej PWSFTViT Tato Kotetishvili. Etiuda otrzymała już kilka nagród, zdobywając m.in. Srebrnego Lajkonika dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego w Konkursie Polskim zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

W sekcji filmów dokumentalnych zostaną zaprezentowane filmy „Punkt wyjścia” Jagody Szelc oraz „Rogalik” Pawła Ziemilskiego. Bohaterem „Punktu wyjścia” jest człowiek zupełnie oddany swej niecodziennej pasji, której jest w stanie poświęcić bardzo wiele, ryzykując nawet własne życie. Natomiast „Rogalik” jest obrazem polskiej prowincji i sposobu jej mieszkańców na spędzanie wolnego czasu. Film był nagradzany m.in. na festiwalach ZagrebDox i w Oberhausen.

 

W sekcji filmów animowanych nowojorscy widzowie zobaczą „Dróżnika” Piotra Szczepanowicza oraz „Ziegenort” Tomasza Popakula. „Dróżnik” to kameralna, skupiona na człowieku i niewielkim, otaczającym go świecie animacja, której bohaterem jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik w miejscu, gdzie nikt praktycznie nie przechodzi, a żaden z pociągów nie staje. Natomiast „Ziegenort” to historia małej wioski rybackiej w alternatywnej rzeczywistości, gdzie II wojna światowa nigdy nie miała miejsca. Film otrzymał m.in. Srebrnego Lajkonika dla najlepszego filmu animowanego w Konkursie Polskim na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Filmy Jagody Szelc, Pawła Ziemilskiego oraz Piotra Szczepanowicza zostały dofinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Debiut Katarzyny Klimkiewicz

Na Brooklyn Film Festival zostanie również zaprezentowany fabularny debiut polskiej reżyserki Katarzyny Klimkiewicz. Wyprodukowane w Wielkiej Brytanii „Flying Blind” (polski tytuł „Zaślepiona”) to historia miłości kobiety w średnim wieku do dużo młodszego studenta z Algierii.

 

Brooklyn Film Festival potrwa do 9 czerwca.

 

Więcej informacji na stronie: www.brooklynfilmfestival.org.

 

Kalina Cybulska

04.06.2013