Polskie filmy na Byron Bay FF

„Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oraz krótkometrażowy thriller „Na drodze” w reżyserii Bartosza Nowackiego zostaną pokazane na Byron Bay Film Festival w Australii.

„Twój Vincent”

„Twój Vincent”. Fot. Next Film.

„Twój Vincent” to pierwszy w pełni namalowany film pełnometrażowy na świecie, realizowany przez polską reżyserkę i malarkę Dorotę Kobielę i przez Hugh Welchmana (zdobywcę Oscara za film „Piotruś i Wilk”).

Film został wyprodukowany przez studia filmowe o oscarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Partnerami projektu są również m.in. CETA, Odra Film, Silver Reel, Cinema and Management Group, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, MEDIA. Obraz jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Twój Vincent” w 56 tysiącach namalowanych ręcznie klatkach opowiada historię życia i śmierci jednego z najwybitniejszych malarzy – Vincenta van Gogha. Fabuła filmu poprowadzona została na wzór śledztwa w sprawie śmierci artysty. W filmie ożywionych zostało ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha.

Światowa premiera w Annecy

Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, gdzie „Twój Vincent” zdobył nagrodę publiczności. Film został nagrodzony również na MFF w Szanghaju – nagroda dla najlepszego filmu animowanego. Pokaz „Twojego Vincenta” otworzył 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film był prezentowany w Konkursie Głównym. 

„Na drodze”

Magdalena Boczarska w filmie „Na drodze”. Fot. Marcin Kłusak.

„Na drodze” to opowieść o kobiecie, która podczas długiej podróży zabiera autostopowicza. Mężczyzna od samego początku nie wzbudza zaufania, a kobieta, czując niepokój i narastające zagrożenie, postanawia zabrać kolejną osobę. W zamkniętej przestrzeni auta między trójką nie-znajomych nawiązuje się pełna napięcia gra. Bohaterowie skrywają tajemnice, które ujawniając się małymi krokami, doprowadzą do tragicznych w skutkach wydarzeń.

Twórcy filmu „Na drodze”

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Bartosz Nowacki. Autorem zdjęć jest Michał Sterzyński. W obsadzie filmu „Na drodze” znaleźli się: Magdalena Boczarska, Szymon Bobrowski, Adam Bobik, Przemysław Bluszcz oraz Jakub Papuga. Za produkcję filmu odpowiada firma ALISTAN. Koproducenci: Stern Pictures oraz Regionalny Fundusz Filmowy Poznan Film Commission.

Festiwale i nagrody

Film „Na drodze” miał swoją premierę w USA 8 sierpnia podczas prestiżowego LA Shorts Fest. Ostatnio film Bartosza Nowackiego pokazywany był w konkursie 33. Festiwalu Filmowego w Bostonie. Na swoim koncie ma już nagrody zdobyte m.in. na festiwalach: California International Shorts Film Festival (Best Narrative Short – edycja letnia), Los Angeles Independent Film Festival (Best Foreign Film – edycja majowa) i Top Shorts Online Film Festival (Best Film – edycja majowa), nominację na Cinema City Film Festival (Serbia), Polish Film Festival in LA oraz Suspense Film Festival w kategorii „First Shot”.

Festiwal odbędzie się w dniach 6-15 października 2017 r.

Oficjalna strona filmu „Twój Vincent”: http://lovingvincent.com.

Oficjalna strona filmu „Na drodze”: http://nadrodzefilm.pl/. Profil filmu na Facebooku: www.facebook.com/nadrodzefilm.

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.bbff.com.au.

29.09.2017