Polskie filmy na DOK Leipzig

Sześć polskich filmów w konkursach, przegląd polskiej animacji lalkowej i program Polish Docs na targach DOK.Market to najważniejsze polskie akcenty zbliżającej się 55. edycji festiwalu DOK Leipzig.

 

Od 29 października do 5 listopada potrwa 55. edycja festiwalu filmów dokumentalnych i animowanych DOK Leipzig. Od kilku lat polskie filmy są na festiwal licznie zapraszane. Nie inaczej jest i tym razem. Aż sześć polskich obrazów powalczy o nagrody w różnych sekcjach konkursowych DOK.Leipzig:

  • „Uwikłani”, reż. Lidia Duda – Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny
  • „Gdzie jest Sonia?”, reż. Radka Franczak – Międzynarodowy Konkurs Młodych Talentów
  • „Zabawki cesarza”, reż. Joanna Rusinek, Joanna Wójcik, Jarosław Moździerz, Tomasz Godfryd, Grzegorz Wierzchowski – Konkurs Dokumentów Animowanych Animadoc
  • „Papierowe pudełko”, reż. Zbigniew Czapla – Konkurs Dokumentów Animowanych Animadoc
  • Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy”, reż. Paweł Prewencki – Międzynarodowy Konkurs Animacji
  • Afternoon”, reż. Izabela Plucińska – Konkurs Nowej Animacji Niemieckiej

Dla filmu „Uwikłani” pokaz w Lipsku będzie międzynarodową premierą.

Nagrody dla polskich filmowców

Przy tej okazji warto przypomnieć polskie filmy nagrodzone w Lipsku w ostatnich latach. W 2008 roku Złotym Gołębiem nagrodzono „Do bólu” Marcina Koszałki. W 2009 roku „Chemii” Pawła Łozińskiego przyznano nagrodę MDR, a film „17 sierpnia” Aleksandra Gutmana otrzymał wyróżnienie w konkursie filmów krótkometrażowych. Rok 2010 przyniósł jeszcze więcej nagród. Złotego Gołębia otrzymał film „Vodka Factory” w reżyserii mieszkającego na stałe w Szwecji Jerzego Śladkowskiego, a w kategorii filmów krótkometrażowych – „Kawałek lata” Marty Minorowicz. Film „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera zdobył na 53. DOK.Leipzig nagrodę ekumeniczną i nagrodę związków zawodowych ver.di. W ubiegłym roku Srebrny Gołąb przypadł w udziale „Argentyńskiej lekcji” Wojciecha Staronia, a „Kołysanka z Phnom Penh” Pawła Kloca otrzymała wyróżnienie w Konkursie Młodych Talentów.

Polskie animacje docenione przez DOK. Leipzig

Pozakonkursowo odbędzie się przegląd polskiej animacji lalkowej Polish Puppet Animations After 1945. Organizatorzy DOK Leipzig pragną w ten sposób uhonorować polską tradycję animacji lalkowej, bo jak zauważają żaden inny kraj nie jest tak blisko związany z animacją lalkową jak Polska. W ramach przeglądu wyświetlonych zostanie 7 tytułów – zarówno bajek dla dzieci, jak i filmów muzycznych, czy filozoficznych. Osobno zaplanowano retrospektywę prekursora animacji lalkowej – Władysława Starewicza. W jej ramach, w dwóch programach tematycznych pokazane zostanie 10 filmów.

 

To jeszcze nie wszystkie polskie akcenty na DOK Leipzig. Od kilku lat festiwal współpracuje z Krakowską Fundacją Filmową, a owocem tej współpracy jest, między innymi, specjalny polski program na targach filmowych DOK Market.

 

Więcej informacji o festiwalu, na stronie organizatora: www.dok-leipzig.de.

 

Źródło: www.polishdocs.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

05.10.2012