Polskie filmy na Dwóch Brzegach

Filmy m.in. Kuby Czekaja, Tomasza Wasilewskiego i Przemysława Wojcieszka będą obecne na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Baby Bump”, reż. Kuba Czekaj

W programie festiwalu znalazł się wyprodukowany w ramach programu Biennale College Cinema i pokazywany na 72. MFF w Wenecji „Baby Bump” Kuby Czekaja. Reżyser oraz aktorzy Agnieszka Podsiadlik i Sebastian Łach będą gośćmi festiwalu i odpowiedzą na pytania widzów w Black Red White Cafe.

„Zjednoczone Stany Miłości”, reż. Tomasz Wasilewski

„Zjednoczone Stany Miłości” to historia czterech kobiet, które łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Premiera filmu odbyła się na 66. MFF w Berlinie, gdzie film zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz. Na festiwalu Dwa Brzegi pojawią się reżyser i scenarzysta filmu Tomasz Wasilewski oraz odtwórczynie głównych ról – Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz.

„Zud”, reż. Marty Minorowicz

Na Dwóch Brzegach pokazany zostanie „Zud” Marty Minorowicz, który swoją światową premierę miał na tegorocznym Berlinale. Film był pokazywany w Berlinie w konkursie Generation Kplus 66. Tytułowy Zud to zjawisko, w efekcie którego nieprzejednane siły natury przejmują kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Niespodziewany nawrót zimy niszczy dobytek rodziny nomadów. Jedenastoletni Sukhbat musi porzucić bezstroskie dzieciństwo. Od tego, czy uda mu się oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig, zależy los i byt jego rodziny. Intensywna relacja pomiędzy chłopcem, jego ojcem i zwierzęciem pokazuje, jak bardzo natura potrafi zawładnąć ludzkim życiem. Z konfrontacji z siłą stepu, nikt nie wychodzi bez szwanku – piszą twórcy filmu.

Dokumenty na Dwóch Brzegach

Widzowie festiwalu zobaczą film „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego. Twórca osobiście zaprosi na film, który zachwycił publiczność na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Ponadto zostaną pokazane filmy: „Mnich z morza” Rafała Skalskiego, który znalazł się w programie 69. MFF w Locarno (o jego produkcji reżyser opowie osobiście – na Dwa Brzegi przyleci prosto z tego festiwalu) oraz „Walka z szatanem” Konrada Szołajskiego o rytuale egzorcyzmów. Po filmie odbędzie się dyskusja w Black Red White Cafe.

„Knives out”, reż. Przemysław Wojcieszek

Na festiwalu w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą pokazany zostanie najnowszy film Przemysława Wojcieszka. „Knives out” to historia grupki znajomych, którzy spotykają się w letniskowym domku kilka lat po maturze; w luźnej atmosferze, pod wpływem alkoholu zaczynają uwalniać się tkwiące w nich fobie i demony.

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Szczegółowy program Festiwalu będzie dostępny od 20 lipca na stronie: www.dwabrzegi.pl.

14.07.2016