Polskie filmy na ekranach europejskich i światowych kin

W pierwszym kwartale 2016 roku wiele polskich filmów i koprodukcji współfinansowanych przez PISF trafiło do regularnej dystrybucji kinowej za granicą. Polskie produkcje mogli oglądać widzowie m.in. w Szwajcarii, Brazylii, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Hiszpanii czy Danii.

„Body/Ciało”

Film „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej w 2016 roku wszedł na ekrany kin aż w 4 krajach. 7 stycznia odbyła się premiera kinowa w Szwajcarii, gdzie film był dystrybuowany przez firmę Trigon Film. 21 stycznia „Body/Ciało” trafiło na ekrany kin w Brazylii, gdzie za dystrybucję filmu odpowiadała firma Supo Mungam Films. „Body/Ciało” mogli oglądać również widzowie w Danii – tutaj od 21 stycznia film był dystrybuowany przez firmę Reel Pictures. W lutym film laureatki Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na zeszłorocznym Berlinale, wszedł do regularnej dystrybucji kinowej na Węgrzech, gdzie za jego rozpowszechnianie odpowiadała firma Vertigo Media.

„Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej w sumie wejdzie do zagranicznej dystrybucji kinowej aż w 25 krajach. W 2015 roku film trafił na ekrany kin w Niemczech i we Włoszech gdzie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i krytyków filmowych. Film był również wyświetlany w 2015 roku w kinach m.in. w Serbii, Turcji i Kolumbii.

„Niewinne”

10 lutego 2016 na ekrany kin we Francji weszły „Niewinne” („Les innocentes”) w reżyserii Anne Fontaine. Za dystrybucję filmu we Francji odpowiada firma Mars Films. Międzynarodowa koprodukcja z polskim udziałem została bardzo dobrze przyjęta we Francji zarówno przez krytyków filmowych jak i widzów – na film do kin wybrało się ponad 600 000 osób. W marcu 2016 film trafił również do dystrybucji kinowej w Belgii i w Holandii. W obu krajach film dystrybuuje firma Imagine.

„Znam kogoś, kto Cię szuka”

Od 17 lutego widzowie we Francji mogą również oglądać inną francusko-polską koprodukcję „Znam kogoś, kto Cię szuka” („Crache-Coeur”) – fabularny debiut w reżyserii Julii Kowalski. Za dystrybucję filmu we Francji odpowiada firma Zootrope Films.

„Bogowie”

Film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego wszedł na ekrany kin w Hiszpanii 19 lutego 2016. Hiszpański tytuł filmu to „Dioses”. Hiszpańskim dystrybutorem filmu jest firma Surtsey Films.

„Intruz”

Plakat filmu „Intruz” w Wielkiej Brytanii. Fot. Soda Pictures

11 marca 2016 na ekrany kin w Wielkiej Brytanii weszła międzynarodowa koprodukcja z polskim udziałem „Intruz” („The Here After”, „Efterskalv”) w reżyserii Magnusa von Horna. Dystrybutorem filmu jest Soda Pictures.

Debiut Magnusa von Horna, którego światowa premiera odbyła się w ramach prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight) podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, 20 listopada 2015 wszedł na szwedzkie ekrany dystrybuowany przez firmę TriArt Film. Norwegowie mogli oglądać „Intruza” od 4 grudnia 2015, gdzie był dystrybuowany przez firmę Mer Film.

„Czerwony Kapitan”

Maciej Stuhr w filmie „Czerwony Kapitan”. Fot. A-Company

10 marca 2016 na ekrany kin w Czechach i na Słowacji weszła czesko-słowacko-polska koprodukcja „Czerwony Kapitan” w reżyserii Michala Kollára, z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Czeskim dystrybutorem jest A-Company. Za dystrybucję filmu na Słowacji odpowiada Forum Film. Film wzbudził ogromne zainteresowanie widzów i pobił rekord otwarcia na Słowacji.

„Karbala”

18 marca na ekrany kin w Bułgarii wszedł film „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Bułgarskim koproducentem i dystrybutorem jest firma Miramar Film.

„Czerwony pająk” i „Ja, Olga Hepnarova”

Fabularny debiut filmowy Marcina Koszałki „Czerwony pająk” jest pokazywany na ekranach czeskich kin od 24 marca 2016. Za dystrybucję filmu w Czechach odpowiada firma A-Company. Tego samego dnia na ekrany kin w Czechach trafiła czesko-polsko-słowacka koprodukcja „Ja, Olga Hepnarova” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, z Michaliną Olszańską w roli głównej. Czeskim dystrybutorem filmu, którego światowa premiera odbyła się w ramach sekcji Panorama na tegorocznym Berlinale, jest Bontonfilm.

„Carte Blanche”

31 marca na ekrany kin w Danii trafił film „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego. Duński tytuł filmu to „Professor Bieliks hemmelighed”. Dystrybucją filmu w Danii zajmuje się firma Reel Pictures.

Zagraniczna dystrybucja polskich filmów w drugim kwartale 2016 roku

Plakat filmu „Papusza” w Wielkiej Brytanii. Fot. New Wave Films

Od 1 kwietnia widzowie w Wielkiej Brytanii mogą oglądać w kinach film „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego (dystrybucja New Wave Films). Film był już dystrybuowany za granicą m.in. w Danii, Hiszpanii, Japonii, Niemczech i Szwecji, gdzie ukazał się również na płycie DVD.

8 kwietnia na ekranach wybranych kin oraz w dystrybucji internetowej (itunes) w Stanach Zjednoczonych pojawił się film „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

14 kwietnia na ekrany kin na Słowacji weszła „Ja, Olga Hepnarova”. 5 maja na ekrany kin we Włoszech weszło „Obce ciało” Krzysztofa Zanussiego. 12 maja rozpocznie się dystrybucja kinowa filmu „Demon” w reżyserii Marcina Wrony w Brazylii. Za dystrybucję filmu będzie odpowiadała firma Supo Mungam Films.

W czerwcu widzowie we Francji będą mogli wybrać się do kina na „Intruza” Magnusa von Horna (dystrybucja Nour Films, premiera 1.06), a mieszkańcy Tajwanu kupić film „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego na płytach DVD.

1 lipca na ekrany kin w USA wejdą „Niewinne” Anne Fontaine, gdzie za ich dystrybucję bedzie odpowiadać Music Box Films

Paulina Bez

12.04.2016