Polskie filmy na festiwalu Anifilm

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy animowane znalazły się w programie 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Anifilm, odbywającego się w miejscowości Trzeboń (Třeboň) w Czechach w dniach 6 – 11 maja 2014.

„Ziegenort” w konkursie filmów krótkometrażowych

Wielokrotnie nagradzany film dyplomowy „Ziegenort” w reżyserii Tomasza Popakula opowiada historię ojca, który stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Animacja jest próbą opisania niepokojów wchodzącego w dorosłe życie nastolatka. Na festiwalu Anifilm „Ziegenort” zmierzy się z animacjami z Niemiec, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Włoch i Czech.

„Stefan i Żuczek” w konkursie studenckich filmów krótkometrażowych

Reżyser filmu „Stefan i Żuczek” Piotr Loc Hoang Ngoc jest studentem Wydziału Filmu Animowanego i Efektów Specjalnych w Szkole Filmowej w Łodzi. Obraz jest refleksją na temat przyjaźni we współczesnym świecie, lojalności i wyobcowania jednostki. Animacja została wyróżniona na festiwalach w Grecji i Holandii.

Polskie animacje w sekcjach pozakonkursowych

Aż sześć filmów znalazło się w programie pokazów pozakonkursowych. Widzowie zobaczą trzy filmy Marka Skrobeckiego – „Dim.” (1992), „Ichthys” (2005) oraz „Danny Boy” (2010). Pokazane zostaną także animacje: „Fire” (1975) Witolda Giersza oraz „Carmen – Habanera” (1995) Alexandry Korejwo. W sekcji „Talking Stock” pokazującej najciekawsze filmy mające premierę w Czechach znalazła się międzynarodowa koprodukcja „Kongres” w reżyserii Ariego Folmana.

Filmy ze wsparciem PISF

Część filmów pokazywanych na festiwalu Anifilm było współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki filmowej.

 

Więcej informacji tu: www.anifilm.cz/en.

 

Magdalena Wylężałek

29.04.2014