Polskie filmy na festiwalu Animateka 2013

Polskie filmy animowane współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w programie 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Animateka, który odbędzie się w dniach 2-8 grudnia w Ljubljanie.

Polskie filmy w konkursie

Do Konkursu Głównego zakwalifikowały się cztery polskie produkcje: „Darling” Izabeli Plucińskiej, „Ziegenort” Tomasza Popakula, „Ex animo” Wojciecha Wojtkowskiego i „Toto” Zbigniewa Czapli. W ramach Konkursu Filmów Studenckich widzowie obejrzą „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi oraz „Plażę” Pawła Prewenckiego. W sekcji konkursowej The Elephant, poświęconej filmom animowanym dla dzieci, znalazł się odcinek „Klucz” serialu „Parauszek i Przyjeciele” wyprodukowanego przez Se-ma-for.

Polskie filmy w sekcjach pozakonkursowych

W Panoramie filmów z Europy Centralnej i Wschodniej znalazły się trzy polskie produkcje: „FF1” Marcina Giżyckiego, „Walizka” Jacka Łechtańskiego i „Zmysły prysły” Marcina Wasilewskiego. W sekcji 10 lat festiwalu Animateka zostaną zaprezentowane animacje: „Ichtys” Marka Skrobeckiego i „Co się dzieje gdy dzieci nie chcą jeść zupy” Pawła Prewenckiego. W programie retrospektywy Animacja i taniec organizatorzy festiwalu umieścili trzy polskie filmy: „Mały kwartet” Edwarda Strulisa, „Nad pięknym, modrym Dunajcem walc Op. 314” Aleksandry Korejwo oraz „Fantastyczny sklep z kwiatami” Pawła Partyki.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.animateka.si.

 

Paulina Bez

27.11.2013