Polskie filmy na festiwalu BAFICI 2014

16. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego w Buenos Aires (BAFICI) odbędzie się w dniach 2 – 13 kwietnia 2014 roku. W programie wydarzenia znalazły się polskie filmy, które były współfinansowane przez PISF.

„Ida”

W kategorii Panorama zostanie wyświetlony wielokrotnie nagradzany film Pawła Pawlikowskiego „Ida”. W tej samej sekcji wyświetlone będą również m.in. ostatni film Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” i „Sacro Gra” Gianfranco Rosiego.

„Wyspa”

Sekcję Competencias – Vanguardia y genero reprezentuje chilijsko-polska krótkometrażowa produkcja „Wyspa” w reżyserii Domingi Sotomayor i Katarzyny Klimkiewicz. Film, który został nagrodzony na MFF w Rotterdamie, powstał dzięki programowi łączenia filmowców z różnych krajów, realizowanemu w ramach festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze.

„Kongres”

Nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” Ariego Folmana będzie pokazywany w sekcji Funcion Apertura. Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadani Stanisława Lema pt. „Kongres futurologiczny”.

 

Filmy „Ida”, „Wyspa” i „Kongres” były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Mateczka”

Osobną kategorię mają na festiwalu odrestaurowane filmy lub filmy sprzed kilku lat. W tym roku w tej kategorii pokazany zostanie polski film „Mateczka” w reżyserii Josepha Greena i Konrada Toma z 1938 roku. Film powstał w języku jidysz. W tej samej kategorii widzowie zobaczą również m.in. „Nosferatu” F.W. Murnau oraz „Ostatniego cesarza” Bernardo Bertolucciego.

 

Strona festiwalu: festivales.buenosaires.gob.ar.

 

Magdalena Wylężałek

27.03.2014