Polskie filmy na festiwalu DOK Leipzig

Od 29 października trwa 61. edycja festiwalu DOK Leipzig. W tym roku pięć polskich filmów pokazywanych jest w konkursach, a trzy w sekcjach pozakonkursowych.

DOK Leipzig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. W tym roku na DOK Leipzig zgłoszono ponad 3100 filmów. Z tej liczby w oficjalnej selekcji do udziału w festiwalu wybrano około 160 filmów, a ponad 140 filmów trafiło do programów specjalnych. W sumie na DOK Leipzig zostanie pokazanych 306 filmów, w tym osiem produkcji polskiej.

„Symfonia fabryki Ursus” w Next Masters Competition

Podczas międzynarodowego konkursu Next Masters Competition zaproszono pełnometrażowy film „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik, Będzie to światowa premiera filmu. Światową premierę będzie mieć też animacja „Zeszyt” Aleksandry Rylewicz, która znalazła się w konkursie filmów krótkometrażowych. Do tego konkursu zakwalifikowane zostały jeszcze trzy polskie filmy, jeden dokument „Siostry” Michała Hytrosia i animacje „Się zjada” Edyty Adamczak oraz „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej.

W międzynarodowym programie krótkometrażowych filmów dokumentalnych i animowanych znalazł się polski film dokumentalny „Odprawa” Filipa Drzewieckiego. Będzie to międzynarodowa premiera filmu. „Proszę o ciszę” Eri Mizutani zostanie pokazana w sekcji Kids DOK.

W specjalnym programie animacji zostanie pokazane „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego.

Polski program na DOK Market

DOK Leipzig od kilku lat współpracuje z Krakowską Fundacją Filmową, a owocem tej współpracy jest, między innymi, specjalny polski program na targach filmowych DOK Market. Dodatkowo podczas tegorocznej edycji Doc Lab Poland wyróżnieniem DOK Leipzig wraz z zaproszeniem na Co-Pro Market został uhonorowany film „Ambulance Poland-Syria” w reżyserii Aleksandra Zalewskiego. Zaproszenie na Co-Pro Market zdobył też projekt „Lessons of Love” Małgorzaty Goliszewskiej, dzięki nagrodzie na East Doc Platform.

Festiwal odbędzie się od 29 października do 4 listopada. Pełen program festiwalu dostępny na stronie: www.dok-leipzig.de

Źródło: http://polishdocs.pl/pl/aktualnosci/4172/polskie_filmy_na_festiwalu_dok_leipzig


31.10.2018