Polskie filmy na festiwalu goEast

Dwa polskie filmy współfinansowane przez PISF: „Róża” Wojciecha Smarzowskiego i „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego, zakwalifikowały się do sekcji konkursowych 12. edycji goEast – Festiwalu Filmów ze Europy Środkowej i Wschodniej, który odbędzie się w dniach 18-24 kwietnia 2012 w Wiesbaden.

Smarzowski i Łoziński z szansą na nagrody

Spośród 300 nadesłanych filmów organizatorzy festiwalu wybrali 16: 10 fabuł i 6 dokumentów, zrealizowanych przez twórców ze Środkowej i Wschodniej Europy. Wśród wyselekcjonowanych obrazów znalazły się również te z Polski. Jednym z 10 filmów, które zostaną pokazane w Konkursie Filmów Pełnometrażowych jest „Róża” Wojciecha Smarzowskiego. W Konkursie Filmów Dokumentalnych o nagrody wraz z innymi 5 filmami, powalczy „Tonia i jej dzieci” w reżyserii Marcela Łozińskiego.

 

Filmy w obu konkursowych sekcjach powalczą o dwie główne nagrody w wysokości 10 000 euro, nagrodę dla najlepszego reżysera 7 500 euro i nagrodę za oryginalność artystyczną w wysokości 2 500 euro. Filmy oceni międzynarodowe jury. 

goEast

Impreza odbyła się po raz pierwszy w 1991 roku z inicjatywy Niemieckiego Instytutu Filmowego. Jej celem jest zainteresowanie międzynarodowej publiczności rozwojem rynku filmowego w Europie Środkowej i Wschodniej. To także dobra okazja do spotkania środowiska i nawiązania kontaktów pomiędzy filmowcami z różnych krajów. Co roku na festiwalu widzowie mogą obejrzeć około 150 filmów: pełnometrażowych i krótkich fabuł oraz dokumentów, pokazywanych w kilku sekcjach. Festiwalowi będą towarzyszyć targi goEast Project Market.

 

„Róża” i „Tonia i jej dzieci” były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.filmfestival-goEast.de.

 

23.03.2012