Polskie filmy na festiwalu w Annecy

Pięć polskich filmów znalazło się w programie trwającego właśnie 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji. To jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie animacji. W konkursie głównym festiwalu bierze udział współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. Impreza w formie online potrwa do 30 czerwca.

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie i najstarszy w Europie. Jest jedną z imprez, skąd nagrodzone filmy (wyróżnione Le Cristal d’Annecy i Nagrodą Specjalną Jury) trafiają na listę propozycji mogących uzyskać nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara. Laury na festiwalu zdobywały tam już produkcje współfinansowane przez PISF. W 2012 polsko-rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” Ancy Damian otrzymała Grand Prix w konkursie filmów pełnometrażowych, a rok później najlepszą animacją w konkursie studenckim został film „Ab-ovo” w reżyserii Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. Z kolei w 2019 film Piotra Milczarka „Deszcz” zdobył nagrodę Jeana-Luca Xiberrasa dla najlepszego debiutu w konkursie filmów krótkich. W tegorocznej edycji znalazło się w sumie pięć polskich filmów: „Wieczór” w reżyserii Marcina Giżyckiego w sekcji off-limits, a także „Jestem tutaj” Julii Orlik, „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz i „Such a Beautiful Town” Marty Koch w graduation films.

Światowa premiera „Zabij to i wyjedź z tego miasta” miała miejsce w konkursie Encounters na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Mariusza Wilczyńskiego. Swoich głosów w animacji udzielają m.in. Krystyna Janda, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska i Małgorzata Kożuchowska. To autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Przy realizacji filmu wraz z Wilczyńskim współpracował zespół uzdolnionych animatorów: Agata Gorządek, Jakub Wroński, Marta Pajek, Agnieszka Borowa, Marta Magnuska, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Paweł Walicki, Kacper Czyczyło, Agnieszka Konarska i Anita Kwiatkowska-Naqvi. Autorem muzyki do filmu jest Tadeusz Nalepa.

Fabuła filmu

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy bohater odkrywa, że ​​wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci to: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films.

15.06.2020