Polskie filmy na festiwalu w Dublinie

Podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji największego festiwalu kina w Irlandii – Jameson Dublin International Film Festival nie zabraknie polskich filmów. Irlandczycy zobaczą pięć polskich produkcji i koprodukcji: „W ciemności” Agnieszki Holland, „Wymyk” Grega Zglinskiego, „Kreta” Rafaela Lewandowskiego, „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Drogę na drugą stronę” Ancy Damian. Wszystkie filmy zostały dofinansowane przez PISF.

10. edycja festiwalu

Jameson Dublin International Film Festival po raz pierwszy odbył się w 2003 roku. Od tamtego czasu systematycznie się rozrasta prezentując coraz większą liczbę filmów i poszerzając ofertę o warsztaty, spotkania z twórcami oraz wydarzenia kulturalne.

 

Organizatorom udaje się również sprowadzać do Dublina coraz więcej gwiazd światowego formatu. W tym roku na festiwalu pojawią się m.in. Al Pacino, Glenn Close, Marjane Satrapi, Whit Stillman oraz Agnieszka Holland, która spotka się z publicznością po projekcji „W ciemności”.

 

Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się 147 pokazów, warsztatów i koncertów. Dyrektor festiwalu, Grainne Humphreys, wśród wydarzeń szczególnie polecanych wymienia projekcje „W ciemności” oraz „Drogi na drugą stronę”.

5 polskich filmów

Nominowany do Oscara film Agnieszki Holland zostanie pokazany w ramach Prezentacji Specjalnych, jako jeden z pięciu filmów w tej sekcji.

 

„Kret” oraz „Wymyk” zostaną zaprezentowane w sekcji Spectrum. Projekcja „Sponsoringu” odbędzie się w ramach „First Look”, natomiast „Drogi na drugą stronę” w ramach Real to Reel.

 

Pokazy polskich filmów na JDIFF 2012 zostaną zorganizowanie przy wsparciu Ambasady RP w Dublinie. Wszystkie filmy powstały dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej o festiwalu na www.jdiff.com.

08.02.2012