Polskie filmy na festiwalu w Glasgow

„Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej oraz „W ciemności” Agnieszki Holland – filmy współfinansowane przez PISF znajdą się w programie 12. Glasgow Film Festival. Polski film dokumentalny znajdzie się także w Konkursie Międzynarodowym Glasgow Short Film Festival.

Pokazy Galowe

Film „W ciemności” Agnieszki Holland będzie prezentowany podczas 12. GFF w sekcji Pokazów Specjalnych. Prezentacje filmu odbędą się 19 i 20 lutego. W tej sekcji obok polskiego filmu znajdzie się 10 tytułów – m.in „Chłopiec na rowerze” braci Dardenne i „Człowiek z Hawru” Akiego Kaurismäki. Producentem „W ciemności” jest Studio Filmowe Zebra. Pozostali koproducenci to Hidden Films Inc. (Kanada) i Schmidtz Katze Filmkollektiv GmbH (Niemcy). Film został dofinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego realizację wsparł także Łódzki Fundusz Filmowy. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Kino Europy

W sekcji European Cinema wśród 17 prezentowanych tytułów znalazł się film „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej. Pokazy tego filmu odbędą się 20 i 21 lutego. „Sponsoring” to międzynarodowa koprodukcja, w którą zaangażowane były Zentropa International Poland, Zentropa International Koln, francuska firma Slot Machine oraz Canal+. Film był współfinansowany przez PISF.

Polski film w międzynarodowym konkursie

W dniach 9-12 lutego odbędzie się część Glasgow Film Festival poświęcona krótkim metrażom. W sekcji The Great Outdoors: International Competition zostanie zaprezentowany dokument Marty Minorowicz „Kawałek lata”. Film był współfinansowany przez PISF. Warto przypomnieć, że „Kawałek lata” otrzymał Grand Prix podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand.

 

Więcej informacji o 12. Glasgow Film Festival: www.glasgowfilm.org.

19.01.2012