Polskie filmy na festiwalu w Moskwie

Cztery polskie filmy zostaną pokazane podczas 34. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, który odbędzie się w dniach 21-30 czerwca 2012. Wśród nich znalazły się obrazy, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „80 milionów” Waldemara Krzystka – Konkurs Główny i dokumenty „Decrescendo” Marty Mironowicz i „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia – sekcja „Free Thought”.

Kolejny film Krzystka w Konkursie Głównym

W Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie znalazło się w tym roku 17 filmów. Jednym z nich jest polska produkcja – „80 milionów”. To już drugi obraz Waldemara Krzystka, który zakwalifikował się do tej sekcji. W 2009 roku w Konkursie Głównym została pokazana „Mała Moskwa”, która zdobyła wówczas nagrodę publiczności.

80 milionów

Nowy film Waldemara Krzystka to obraz o walce z systemem komunistycznym. Rok 1981 we Wrocławiu. Film opowiada o autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce na dziesięć dni przed ogłoszeniem stanu wojennego, kiedy to ówczesny przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności”, Władysław Frasyniuk, wraz z czterema kolegami wypłacił z banku 80 milionów ze związkowych pieniędzy, które potem posłużyły do budowy podziemia.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest Media Brigade. Scenariusz został napisany wspólnie przez Waldemara Krzystka i Krzysztofa Kopkę. Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski. W filmie zagrali m.in.: Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot, Maciej Makowski, Piotr Głowacki, Sonia Bohosiewicz, Agnieszka Grochowska i Marcin Bosak. Film był współfinansowany przez Dolnośląski Fundusz Filmowy i PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda główna – Złoty Święty Jerzy

Filmy, które zakwalifikowały się do konkursu filmów fabularnych powalczą o główną nagrodę festiwalu – statuetkę Złotego Św. Jerzego, dla najlepszego filmu. Do tej pory laureatami tej nagrody zostali trzej polscy reżyserzy: w 1975 Andrzej Wajda za „Ziemię obiecaną”, w 1979 roku Krzysztof Kieślowski za „Amatora” i w 2000 roku Krzysztof Zanussi za „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”.

Nagrody dla filmów współfinansowanych przez PISF

Podczas poprzednich edycji festiwalu nagrodzone zostały również filmy współfinansowane przez PISF. W 2011 roku odtwórczyni głównej roli w filmie „Joanna”, Urszula Grabowska, została uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki. Obraz Feliksa Falka zdobył także Nagrodę Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodę Rosyjskich Klubów Filmowych. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Różyczka”, a „Rewers” Borysa Lankosza został wybrany najlepszym filmem w sekcji „Perspektywy”.

Dokumenty ze wsparciem PISF w sekcji „Wolna myśl”

Dwa polskie dokumenty: „Decrescendo” Marty Minorowicz i „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia, zostaną w Moskwie pokazane w pozakonkursowej sekcji „Free Thought” („Wolna myśl”). Oba filmy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W ubiegłym roku widzowie w Moskwie mogli w tym programie obejrzeć 3 polskie produkcje: „Deklarację nieśmiertelności” Marcina Koszałki, „Kołysankę z Phnom Penh” Pawła Kloca oraz „Kawałek lata” Marty Minorowicz.

„Z daleka widok jest piękny” i „Czwarty wymiar”

W sekcji pozakonkursowej „Films Around The World” znalazł się film Anki i Wilhelma Sasnalów: „Z daleka widok jest piękny”. Publiczność festiwalu będzie mogła zobaczyć w konkursowej sekcji „Perspektywy” międzynarodową koprodukcję „Czwarty wymiar” z polskim akcentem – krótkim filmem wyreżyserowanym przez Jana Kwiecińskiego.

MFF w Moskwie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie uznawany jest za jedną z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Od zeszłej edycji jego dyrektorem jest rosyjski reżyser i aktor, Nikita Michałkow.

W tym roku w składzie międzynarodowego jury, który oceni filmy w Konkursie Głównym znaleźli się: Hector Babenco, Siergiej Loban, Jean-Marc Barr, Adriana Chiesa di Palma i Javor Gardev. 

 

Więcej o festiwalu na stronie: www.moscowfilmfestival.ru.

 

Paulina Bez, Marta Sikorska

19.06.2012