Polskie filmy na festiwalu w Pekinie

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy „Mój Rower” Piotra Trzaskalskiego i „Supermarket” Macieja Żaka znalazły się w programie 3. edycji Beijing International Film Festival, który odbędzie się w dniach 15-23 kwietnia 2013.

Polskie filmy w sekcji Panorama

Filmy „Mój Rower” i „Supermarket” zostaną pokazany na trzecim Beijing International Film Festival w sekcji Film Panorama.

Mój Rower

 

Najnowszy komediodramat Piotra Trzaskalskiego, to nietypowy przewodnik po męskim świecie. Główne role w filmie zagrali Michał Urbaniak, Artur Żmijewski, Krzysztof Chodorowski a towarzyszyli im m. in.: Witold Dębicki, Anna Nehrebecka, Piotr Szczepanik czy Marcin Tyrol. Scenariusz do filmu napisali Piotr Trzaskalski i Wojciech Lepianka. Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski. Film został wyprodukowany przez Federico Film i był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach

Film Piotra Trzaskalskiego miał swoją premierę na 37. Gdynia Film Festival, gdzie wziął udział w Konkursie Głównym. Uhonorowany został nagrodą za najlepszy scenariusz, Nagrodą Organizatorów Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą oraz Złotym Kangurem – nagrodą australijskich dystrybutorów filmowych. „Mój rower” zakwalifikował się do Konkursu Głównego 20. edycji festiwalu Plus Camerimage. Był pokazywany również we Francji, Wielkiej Brytanii Irlandii. Wygrał Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce i nagrodzony na festiwalu Listapad w Mińsku. Michał Urbaniak otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Tallinie. Do polskich kin film wszedł 16 listopada 2012. Jego dystrybutorem jest ITI Cinema.

Supermarket

 

„Supermarket” to thriller w reżyserii Macieja Żaka, którego producentem jest Studio Filmowe St. Lazare, a koproducentami Cezar 10 Sp. z o.o., The Chimney Pot, Panavision Polska, Dreamsound, Luks Film. Zdjęcia do filmu zrealizował Jan Holoubek. W filmie zagrali m.in. Marian Dziędziel, Izabela Kuna, Tomasz Sapryk, Wojciech Zieliński i Przemysław Bluszcz. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Polska premiera filmu „Supermarket” odbyła się podczas 37. Gdynia Film Festival, gdzie film był pokazywany w ramach Konkursu Głównego. Za rolę Jaśmińskiego Marian Dziędziel otrzymał nagrodę dla najlepszego zagranicznego aktora na 49. Antalya Golden Orange Film Festival w Turcji. Film wszedł na ekrany polskich kin 28 grudnia 2012. Jego dystrybutorem jest ITI Cinema.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.bjiff.com.

 

Paulina Bez

09.04.2013

Galerie zdjęć