Polskie filmy na festiwalu w Sarajewie

11 sierpnia rozpocznie się 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sarajewie. Polskie filmy będą prezentowane w konkursowych sekcjach festiwalu.

„Miss Holocaust” i „Polonez” w sekcji European Shorts

12 europejskich krótkometrażowych produkcji powalczy w Sarajewie o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Wśród filmów konkursowych znalazły się 2 dokumenty zrealizowane przez polskie reżyserki: „Miss Holocaust” Michaliny Musielak i Ireny Siedlar oraz „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej.

Polsko-niemiecka koprodukcja „Miss Holocaust” to film dokumentalny opowiadający o kobietach, które przeżyły Zagładę i biorą udział w konkursie piękności dla Ocalałych z Holokaustu. Prezentowany m.in. na festiwalach w Berlinie i Krakowie film był rozwijany w ramach warsztatów DOC LAB POLAND i prezentowany w Krakowie w ramach pitchingu Docs to Start.

„Polonez” to film zrealizowany w ramach programu Studia Munka „Pierwszy Dokument”, prezentowany dotychczas m.in. na festiwalu Camerimage i w Tampere. „Dyrektor Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. Uczestnicy mają wykazać się kreatywnością nieograniczoną żadnymi wymogami formalnymi. Śpiew, recytacja, gest, przemowa, inscenizacja – wszystkie formy dozwolone. Nadchodzi jedenasty dzień jedenastego miesiąca w roku – narodowe święto niepodległości. To właśnie dziś jury, w którego skład wchodzi dyrektor, burmistrz, ksiądz i lokalna poetka, wybierze najlepszego patriotę w regionie” – piszą twórcy filmu.

„Zakładnicy” w Konkursie Filmów Fabularnych

Gruzińsko-rosyjsko-polska koprodukcja „Zakładnicy” („Hostages”) w reżyserii Rezo Gigineishvilego powalczy o nagrody w Konkursie Filmów Fabularnych. Akcja filmu opartego na prawdziwych wydarzeniach toczy się w roku 1983. Grupa zbuntowanych młodych ludzi próbuje porwać samolot w sowieckiej Gruzji. Obraz opowiada historię ich porażki i jej skutków. Młodemu reżyserowi w błyskotliwym scenariuszu udało się oddać wielkie napięcie towarzyszące przygotowaniom do porwania, a także chaos towarzyszący samej akcji na pokładzie samolotu. Warstwa filmu rozgrywająca się kilka lat po tragicznych wydarzeniach nasycona jest bólem i smutkiem, ale także determinacją rodzin, by poznać prawdę. Polskim producentem filmu jest firma Extreme Emotions i Ewa Puszczyńska, a za montaż odpowiada Jarosław Kamiński.

23. MFF w Sarajewie odbędzie się w dniach 11 – 18 sierpnia 2017 r.

Więcej informacji: www.sff.ba.

Marta Sikorska

24.07.2017