Polskie filmy na festiwalu w Trieście

Ponad 40 polskich filmów zostanie zaprezentowanych podczas 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Trieście, który odbędzie się w dniach 19-25 stycznia 2012. Wśród nich znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Kret” powalczy o główną nagrodę

W tym roku do sekcji konkursowych zakwalifikowały się aż cztery polskie produkcje. „Kret” Rafela Lewandowskiego powalczy o nagrodę w sekcji pełnometrażowych fabuł. Fabularna etiuda „Barbakan” w reżyserii Bartłomieja Żmudy ma szansę na wygranie konkursu krótkiego metrażu. „Kołysanka z Phnom Penh” Pawła Kloca i „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego będą rywalizować o nagrody w sekcji filmów dokumentalnych.

Animacje i retrospektywa Grzegorza Królikiewicza

Na włoskim festiwalu nie zabraknie polskich animacji. Publiczność w Trieście zobaczy takie filmy jak „Dobro, piękno i prawda” Balbiny Bruszewskiej, „Dr Charakter przedstawia” Piotra Dumały i wielokrotnie nagradzaną na zagranicznych festiwalach „Świteź” Kamila Polaka. W tegorocznych programie imprezy znalazła się również retrospektywa filmów Grzegorza Królikiewicza, która obejmie 16 obrazów reżysera m.in. „Zabicie ciotki”, „Na wylot”, „Wierności” i „Sprawę lorda Jima”.

10-lecie Szkoły Wajdy 

Organizatorzy festiwalu uczczą w tym roku 10-lecie Szkoły Wajdy. W przeglądzie liczącym 18 obrazów, znalazły się filmy twórców związanych ze szkołą i jej absolwentów m.in. „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego, dokument „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie”, „Chrzest” Marcina Wrony i krótkie metraże: „Paparazzi” Piotra Bernasia, „Glasgow” Piotra Subbotko, „Aria diva” Agnieszki Smoczyńskiej. 24 stycznia reżyserzy pokazywanych filmów: Maciej Sobieszczański i Thierry Paladino, spotkają się z włoską publicznością.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.triestefilmfestival.it.

13.01.2012