Polskie filmy na festiwalu w Zagrzebiu

24 lutego rozpocznie się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych ZagrebDox w Zagrzebiu. W programie imprezy znajdą się filmy wsparte przez PISF – Polski In stytut Sztuki Filmowej.

Konkurs Międzynarodowy

Wśród 19 filmów prezentowanych w Zagrzebiu w głównym konkursie znalazły się 2 polskie filmy dokumentalne:

  • „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego
  • „Rogalik” Pawła Ziemilskiego

Polskie filmy powalczą o nagrody z takimi tytułami jak „The Act of Killing” w reżyserii Josha Oppenheimera, nagrodzonym nagrodą BAFTA dla najlepszego debiutu „The Imposter” Barta Laytona  czy nagrodzonym na Sundance gruzińskim filmem „The Machine Which Makes Everything Disappear” autorstwa Tinatin Gurchiani.

Warsztaty The Reality Check

W Zagrzebiu podczas festiwalu odbędą się warsztaty dla twórców projektów filmów dokumentalnych, którym towarzyszył będzie pitching. Wśród 13 zaakceptowanych przez organizatorów projektów znalazł się dokument „My drawn childhood” Filipa Antoniego Malinowskiego. Mieszkający w Austrii twórca jest m.in. autorem filmu „Eksmisja”, prezentowanego i nagradzanego w Polsce na festiwalach w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. „My drawn childhood” będzie filmem opowiadającym o animowanych filmach dla dzieci powstających w czasach komunizmu w krajach takich jak Polska czy Czechosłowacja.

 

Więcej informacji o 9. ZagrebDox: www.zagrebdox.ne.

 

Marta Sikorska

15.02.2013