Polskie filmy na festiwalu w Zurychu

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dwa polskie dokumenty i międzynarodowa koprodukcja zostaną pokazane na, odbywającym się w dniach 25 września – 5 października, 10. Festiwalu Filmowym w Zurychu.

„Badjao. Duchy z morza” w konkursie

Dokument Elizy Kubarskiej zakwalifikował się do konkursowej międzynarodowej sekcji filmów dokumentalnych. Opowieść o ostatnich dniach Badjao, ludzi-ryb z Borneo, o wygraną będzie rywalizować z dwunastoma innymi produkcjami. Wcześniej obraz został nagrodzony m.in. na festiwalu Hot Docs w Toronto, gdzie otrzymał Specjalną Nagrodę Jury. Polscy widzowie mogli go zobaczyć m.in. podczas festiwalu Planete+Doc, na którym został wyróżniony w Konkursie Canon Cinematography Award. Rozmowa z reżyserką i producentką Moniką Braid do przeczytania tutaj.

Pokaz specjalny „15 stron świata”

Nagrodzony niedawno na 67. MFF w Locarno dokument Zuzanny Solakiewicz pokazany będzie podczas pokazów specjalnych. Dokument opowiada historię Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Bohaterem „15 stron świata” jest inżynier dźwięku, kompozytor i eksperymentator Eugeniusz Rudnik. Natomiast w sekcji Gala Premieres widzowie zobaczą międzynarodową koprodukcję „The Cut” w reżyserii Fatiha Akina. Ostatnio film pokazywany był na zakończonym 6 września 71. MFF w Wenecji.

Polskie filmy w poprzednich latach w Zurychu

W poprzednich edycjach festiwalu do konkursu głównego zakwalifikowały się dwa filmy Tomasza Wasilewskiego: „W sypialni” oraz „Płynące wieżowce”.

 

Więcej informacji: zff.com/en/home/.

11.09.2014