Polskie filmy na festiwalu we Florencji

30 listopada rozpoczyna się 54. Festival dei Popoli we Florencji. W programie imprezy znajdą się polskie filmy dokumentalne. Częścią imprezy będzie współfinansowana przez PISF retrospektywa Marcela i Pawła Łozińskich.

Konkurs Międzynarodowy

Wśród 24 filmów w Konkursie Międzynarodowym znajdą sie zarówno produkcje krótko- jak i pełnometrażowe. Polskę w tym roku reprezentować będzie współfinansowany przez PISF krótkometrażowy film „Lewa połowa twarzy” Marcina Bortkiewicza. Filmy w Konkursie Międzynarodowym oceniać będą Pieter van Huystee, Cinta Pelejà oraz J. P. Sniadecki. Warto wspomnieć, że w 2011 roku na festiwalu we Florencji nagroda za najlepszą reżyserię trafiła do  Wojciecha Staronia za „Argentyńską lekcję”, natomiast nagroda dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu została wręczona Marcie Prus za film „Vakha i Magomed”.

Retrospektywa Marcela i Pawła Łozińskich

Widzowie 54. Festival dei Popoli będą mogli obejrzeć obszerną retrospektywę Marcela i Pawła Łozińskich. Wśród 34 prezentowanych filmów znajdą się zarówno nagradzane na świecie klasyczne dokumenty obu autorów jak i najnowsze produkcje, m.in. „89 mm do Europy” (1993 – nominacja do Oskara), „Chemia” (2009 – nagroda Prix Europa) czy „Ojciec i syn” oraz „Ojciec i syn w podróży” (2013). Retrospektywa została przygotowana przy udziale Instytutu Polskiego w Rzymie, Krakowskiej Fundacji Filmowej i jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Abu Haraz” w sekcji Far From Utopia

W pozakonkursowej sekcji Far From Utopia znajdzie się 5 filmów poświęconych trudnym warunkom życia w różnych miejscach na świecie. Wśród prezentowanych w tej sekcji filmów znajdzie się współfinansowany przez PISF pełnometrażowy film dokumentalny „Abu Haraz” Macieja Drygasa.

54. Festival dei Popoli we Florencji odbędzie się w dniach 30 listopada – 7 grudnia.

Więcej informacji: www.festivaldeipopoli.org.

 

Marta Sikorska

27.11.2013