Polskie filmy na Holly Shorts Film Festival

Dwie polskie fabuły krótkometrażowe „Koleżanki” Sylwestra Jakimowa i „Łaska” Elizy Subotowicz zostaną pokazane podczas 8. edycji Holly Shorts Film Festival, który odbędzie się w dniach 9-16 sierpnia 2012 w Hollywood. Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy, powstały w ramach programu „30 minut” w Studiu Munka.

Koleżanki

Dwie nastolatki wyruszają w piątkową, wieczorną podróż po mieście. Wystrzałowo ubrane, po dawce alkoholu zwracają na siebie uwagę zachowując się wyzywająco i wulgarnie – zaczepiają przechodniów, pasażerów autobusu. Podczas podróży w dyskusji obu dziewczyn powraca intymny problem nastolatki z jej „chłopakiem”. Film składa się z retrospekcji bohaterki i retrospekcji mijanych przez nią ludzi. Koproducentem i producentem wykonawczym obrazu było Studio Filmowe Kadr.

Łaska

Film opowiada historię Weroniki, która przybywa wraz z dziewięcioletnią córką do małego miasta. Plan, który ma zamiar zrealizować, wymaga spotkania z dawno nie widzianą osobą – Tomaszem, księdzem w miejscowej parafii. Spotkanie po latach przybiera nieoczekiwany obrót. Reżyserką i autorską scenariusza jest Eliza Subotowicz. W filmie wystąpili Maria Czykwin, Łukasz Simlat, Emilia Mikołajczyk, Maria Mamona i Sławomir Gwizdak.

Filmy ze wsparciem PISF

Oba filmy zostały zrealizowane w ramach programu „30 minut” w Studiu im. Andrzeja Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. „Łaska” i „Koleżanki” były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Informacje o festiwalu na stronie: www.hollyshorts.com.

 

Paulina Bez

31.07.2012