Polskie filmy na Hot Docs 2016

28 kwietnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Hot Docs w Kanadzie. W programie tegorocznej edycji znalazły się cztery polskie dokumenty współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Ostatni sezon” Sławomira Witka, „Przed świtem” Łukasza Borowskiego, „Bracia” Wojciecha Staronia oraz „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka. Natomiast projekt „Over the limit” Marty Prus weźmie udział w pitchingu podczas Hot Docs Forum.23. edycja festiwalu Hot Docs potrwa od 28 kwietnia do 8 maja. W czasie jej trwania zostaną pokazane 232 filmy z 51 krajów. Podczas festiwalu odbędzie się 69 światowych premier oraz 49 międzynarodowych.

W tym roku w programie festiwalu znalazły się cztery polskie dokumenty, dwa z nich – „Ostatni sezon” Sławomira Witka oraz „Przed świtem” Łukasza Borowskiego będą prezentowane w sekcji „Shorts”. Filmy nagrodzone na światowych festiwalach – „Bracia” Wojciecha Staronia oraz „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka pojawią się w programie „World Showcase”, gdzie zaprezentowanych zostanie 40 dokumentów z całego świata.

Polskie krótkie metraże w sekcji Shorts

Współfinansowane przez PISF „Przed świtem” Łukasza Borowskiego oraz „Ostatni sezon” Sławomira Witka zostały wyprodukowane przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
„Przed świtem” Łukasza Borowskiego powalczy o nagrodę dla najlepszego krótkiego dokumentu oraz nagrodę publiczności w sekcji „Command + Control”. Dokument Borowskiego to historia nastoletniego stylisty fryzur o androgynicznej urodzie, który wraz ze swoim ojcem, byłym zapaśnikiem, przemierza bezdroża albańskich gór. „Przed świtem” jest intymnym portretem relacji między ojcem i synem, hołdem bezwarunkowej miłości pomimo tak wielu różnic. Za zdjęcia do dokumentu odpowiedzialny jest Michał Stajniak.

Z kolei „Ostatni sezon” Sławomira Witka pokazywany będzie razem z duńskim pełnometrażowym dokumentem „The Islands and the Whales” w reżyserii Mike’a Daya. Witek, który jest także autorem zdjęć do swojego dokumentu, ma szansę również zdobyć nagrodę dla najlepszego krótkiego dokumentu oraz nagrodę publiczności. Jego dokument to historia, która trwa od zmierzchu do świtu i pokazuje połów bałtyckich rybaków – ojca i syna. Jest to czas wypełniony codzienną mozolną i niewdzięczną pracą. Koproducentem i producentem wykonawczym filmu jest Staron Film.

Warto przypomnieć, że w Kanadzie pojawi się też projekt filmu Marty Prus „Over the limit”. Projekt zostanie zaprezentowany na Hot Docs Forum.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie Hot Docs: www.hotdocs.ca.

Informacja prasowa

24.03.2016