Polskie filmy na Hot Docs 2017

W dniach 27 kwietnia – 7 maja odbywa się 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Hot Docs w Toronto. W programie tegorocznej edycji znalazło się sześć polskich dokumentów.

24. edycja festiwalu Hot Docs trwa od 27 kwietnia do 7 maja. W czasie jej trwania zostanie pokazanych 230 dokumentów z 58 krajów. Organizatorzy zwracają uwagę, że 48 procent filmów pokazanych na festiwalu to filmy zrealizowane przez kobiety.

Polskie filmy krótkometrażowe w Kanadzie

W sekcji poświęconej dokumentom krótkometrażowym znalazły się dwa dokumenty wyprodukowane w Studiu Munka-SFP: „Więzi” Zofii Kowalewskiej (polscy widzowie mogą oglądać film w ramach akcji O!Dokument w serwisie VOD.pl) i „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały (więcej o filmie można przeczytać na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/pierwsze-ujecie) oraz produkcja Wajda Studio „Miejscy kowboje” Pawła Ziemilskiego i dokument „Goran The Camel Man” Marcina Lesisza, wyprodukowany przez Stowarzyszenie Lubińska Grupa Filmowa Uisel Studio.

„Komunia” w sekcji World Showcase

W ramach sekcji World Showcase prezentowany jest, nagrodzony niedawno Polską Nagrodą Filmową Orły 2017 dla najlepszego dokumentu, film Anny Zameckiej „Komunia”. Producentami filmu są: HBO Polska, Wajda Studio i Otter Fims. 

„Photon” w sekcji Nightvision

Kolejnym polskim akcentem na kanadyjskim festiwalu jest pokaz filmu „Photon” Normana Leto w ramach sekcji Nightvision. „Photon”, z Andrzejem Chyrą w roli głównej, jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Film wizualizuje to, co dzisiaj wiemy na temat procesu tworzenia się materii. Pierwsza część filmu („Początek”) traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Następnie historia w sposób płynny przechodzi w część drugą („Życie”). Narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku wymownym przykładom z codzienności przeciętnej rodziny, wyjaśnione zostają biologiczne podłoże zjawisk, takich jak: przemoc, alkoholizm lub wolna wola. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Ostatni rozdział filmu dotyczy przyszłości rodzaju ludzkiego. „Photon” odważnie prognozuje m.in. dalsze łączenie człowieka z technologią. Ta niezwykła wizualnie opowieść kończy się przedstawieniem obecnych przewidywań z dziedziny fizyki dotyczących rozwoju cywilizacji i końca wszechświata. Producentem filmu jest firma Lightcraft.

„War Watchers” na Hot Docs Forum

W Kanadzie obecny jest też projekt filmu „War Watchers” Vity Marii Drygas. Projekt prezentowany jest w ramach Hot Docs Forum. Producentami filmu są: Drygas Production (Polska), Braidmade Films Ltd. (Wielka Brytania), Bekke Films (Belgia), MiroGraph LLC (Ukraina).

Jak możemy przeczytać na stronie polishdocs.pl „War Watchers” to dokument poruszający temat turystyki wojennej. Portretuje ludzi, którzy z agencjami turystycznymi pod okiem ochroniarzy podróżują do stref opanowanych przez konflikt czy na front wojenny. Dokument stawia pytania o powody, dla których ludzie decydują się na takie wycieczki, a także ich konsekwencje.

Projekt „War Watchers” był już prezentowany we francuskim La Rochelle podczas Sunny Side of The Doc, a także w Chinach na GZDOC.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie Hot Docs: www.hotdocs.ca.

22.03.2017