Polskie filmy na Hot Docs 2018

Pięć polskich filmów współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zakwalifikowało się do programu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Hot Docs w Kanadzie.

Polskie filmy dokumentalne w Kanadzie

W programie festiwalu znalazło się pięć polskich filmów dokumentalnych. Obrazy „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta oraz „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zostaną pokazane w sekcji Artscapes, prezentującej filmy o kreatywności w tworzeniu sztuk wizualnych. O nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego będzie walczyć „Sen Leocadii” Krzysztofa Nowickiego. Będzie to międzynarodowa premiera filmu. W sekcji World Showcase pokazane zostaną filmy dokumentalne „Hugo” Wojciecha Klimali i „Over the Limit” Marty Prus.

Podczas festiwalu zostanie pokazanych 262 filmów z 56 krajów. Dla 113 pokaz w Toronto będzie światową lub międzynarodową premierą. 50% filmów prezentowanych na festiwalu zostało zrealizowanych przez kobiety. 

„Beksińscy. Album wideofoniczny”

„Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta  powstał ze zrekonstruowany z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, pochodzących w większości ze zbiorów samych Beksińskich. Producentem filmu jest Darek Dikti Biuro Pomysłów.  Światowa premiera obrazu „Beksińscy. Album wideofoniczny” miała miejsce na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym w konkursie polskim i międzynarodowym, gdzie film zdobył wyróżnienie jury. Jesienią ubiegłego roku wszedł na ekrany polskich kin.

„Książę i dybuk”

„Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka” a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Światowa premiera filmu miała miejsce podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film otrzymał Venice Classics Award dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie. Film powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej. Polskim producentem jest krakowska firma Film Art Production. 11 maja 2018 roku film wejdzie na ekrany polskich kin. Jego dystrybutorem jest Against Gravity.

„Sen Leocadii”

Fot. materiały producenta

„Sen Leocadii” Krzysztofa Nowickiego opowiada historię Leocadii. Kobieta prowadzi sklep z płytami winylowymi w samym centrum Barcelony. Zabawia klientów rozmową, opowiada historię swojej rodziny i samego sklepu, który wkrótce zostanie zamknięty po przeszło stu latach funkcjonowania. Tylko pozornie sprawia wrażenie pogodzonej z tym faktem. Leocadia odchodzi i jej starodawny świat gramofonowych płyt, operowych arii i nikomu niepotrzebnych porcelanowych figurek odchodzi razem z nią. Producentem filmu jest Ragusa Film.

„Hugo”

Fot. materiały producenta

„Hugo” Wojciecha Klimali opowiada historię Zdzisława Misiaka, znanego jako „Dzidek”, emerytowanego króla lunaparków i jego 7-letniego wnuczka. W magicznym otoczeniu wesołego miasteczka rodzi się między nimi niezwykła więź, która pozwala im zaleczyć rany po stracie matki chłopca. Stan ten nie może jednak trwać zbyt długo. Wkrótce zaczyna się o nich upominać system, burząc spokój Dzidkolandu. Producentem filmu jest Film Bunch. Obraz pokazywany był m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym i festiwalu w Busan.

„Over the Limit”

Fot. materiały producenta

„Over the Limit” Marty Prus to historia rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun, która w drodze po olimpijskie laury w Rio de Janeiro musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami. Film to także niecodzienna okazja, by przyjrzeć się gimnastyce artystycznej od kuchni w kraju będącym kolebką talentów w tej dziedzinie. Reżyserce udało się wniknąć do zamkniętego świata i sportretować niełatwe relacje pomiędzy gimnastyczkami oraz ich trenerkami. Producentem filmu jest Telemark. Polska premiera filmu odbędzie się podczas 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Światowa premiera filmu miała miejsce podczas 30. Amsterdamskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA.

Hot Docs Forum

Z kolei podczas Hot Docs Forum zaprezentowany zostanie projekt filmu Any Brzezińskiej „The Future of Forever”, którego producentem jest firma Unlimited Film Operations. Do udziału w wydarzeniu zakwalifikowało się 20 produkcji z 18 krajów świata.

25. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Hot Docs odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 6 maja 2018 roku.

Więcej informacji o festiwalu: www.hotdocs.ca.

Źródło: polishdocs.pl.


21.03.2018