Polskie filmy na IDFA 2014

Polskie filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA), który odbędzie się w dniach 19-30 listopada 2014.

Dwa filmy w Konkursie Głównym

Do Konkursu Głównego 22. festiwalu IDFA zakwalifikowały się dwie polskie produkcje.

 

 

Wśród 15 filmów z całego świata znalazł się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Marzenie Julii” w reżyserii Hanny Polak. Realizowana przez kilkanaście lat polsko-duńska koprodukcja, nagrodzona na East Doc Platform, jest opowieścią o ludziach mieszkających i pracujących na jednym z rosyjskich wysypisk śmieci. Reżyserka nominowana do Oscara w 2005 roku („Dzieci z Leningradzkiego”) koncentruje się na losach jednej z osób zamieszkujących wysypisko i obserwuje jej wzloty i upadki. Film był prezentowany podczas pierwszej edycji Docs to go! Film zakwalifikował się również do sekcji konkursowej DOC U Competition, w której nagrodę przyznaje jury młodzieżowe.

 

 

Do Konkursu Głównego festiwalu zakwalifikowała się również polsko-niemiecka koprodukcja „Królowa ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Film, który był rozwijany w ramach programu DOK.Incubator, Dok.Restart i prezentowany podczas 3. edycji Docs to go!, opowiada historię dziesięcioletniej Denisy, nielegalnie przebywającej w Polsce. Dziewczynka nie mówi, chociaż nie zdiagnozowano u niej żadnej choroby, przez co nie jest akceptowana przez swoich rówieśników. Denisa żyje w swoim świecie przepełnionym muzyką i tańcem oraz fascynacją Bollywood. Obraz jest dofinansowany m.in. przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Odra-Film. Pokaz na festiwalu IDFA będzie jego światową premierą.

Konkurs Filmów Średniometrażowych

Do międzynarodowego Konkursu Filmów Średniometrażowych zakwalifikował się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Mój przyjaciel wróg” w reżyserii Wandy Kości. Film opowiada o sąsiadach Polakach i Ukraińcach, o rzezi wołyńskiej i o Ukraińcach, którzy ratowali polskich sąsiadów, wbrew swoim pobratymcom. Więcej informacji o filmie tutaj.

Konkurs Filmów Studenckich

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Niewidzialne” w reżyserii Zofii Pręgowskiej zostanie pokazany w międzynarodowym Konkursie Filmów Studenckich. Bohaterką etiudy, zrealizowanej w Warszawskiej Szkole Filmowej, jest pani Krystyna, prawie dziewięćdziesięcioletnia staruszka. Mieszka samotnie w małym mieszkaniu otoczona książkami i dziesiątkami zapisanych przez siebie zeszytów, w których notuje nieustannie przychodzące jej do głowy wiersze. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że pani Krystyna jest prawie zupełnie niewidoma. Dzięki pomocy innych przekazuje swoją wizję świata, który wciąż ją zachwyca.

Sekcja Music Doc

W ramach sekcji Music Doc widzowie 22. festiwalu IDFA zobaczą: „Sekret orkiestry” w reżyserii Katarzyny Kasicy o legendarnej Orkiestrze XVIII wieku i jej założycielu, Fransie Brüggenie oraz współfinansowaną przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej polsko-niemiecką koprodukcję „Penderecki. Droga przez labirynt” w reżyserii Anny Schmidt o kompozytorze Krzysztofie Pendereckim. Filmy pokazywane w tej sekcji mogą zdobyć nagrodę publiczności.

Sekcja Best of Fest

W ramach sekcji Best of Fest prezentującej najlepsze filmy dokumentalne pokazywane na międzynarodowych festiwalach znalazł się „Efekt domina” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz został nagrodzony m.in. na festiwalach Visions du Reel, w Budapeszcie, DokuFest oraz Golden Apricot. Więcej informacji o filmie, który wszedł na ekrany polskich kin 26 września tutaj.

Pozostałe sekcje

W programie tegorocznej edycji festiwalu IDFA znalazł się również współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka. Film, zrealizowany w ramach programu „Pierwszy dokument” w Studiu Munka zostanie zaprezentowany w sekcji Panorama. W sekcji Paradocs widzowie zobaczą dwa dokumenty w reżyserii Marcela Łozińskiego: „Jak żyć” (1977) i „Egzamin dojrzałości” (1979) oraz polsko-niemiecką koprodukcję „RekonGrodek” w reżyserii Devina Horana, Margherity Malerby.

Najważniejszy festiwal dla dokumentalistów

IDFA jest jedną z największych imprez w świecie dokumentu, przyciągającą rokrocznie setki profesjonalistów z całego świata. Nieodłączną częścią IDFA są targi Docs for Sale, każdego roku prezentujące co najmniej 450 tytułów, oraz The Forum, pod którego szyldem odbywają się liczne wydarzenia branżowe, w tym sesje pitchingowe, wykłady i panele dyskusyjne.

 

Więcej informacji na stronie: www.idfa.nl.

 

Paulina Bez

18.11.2014