Polskie filmy na IDFA 2016

Na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) napłynęło ponad 3900 zgłoszeń. Spośród nich wybrano do programu 297 tytułów. Polski film dokumentalny będzie reprezentowany w najważniejszych festiwalowych konkursach.

„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” w konkursie dokumentów pełnometrażowych

Wśród 15 tytułów prezentowanych w najważniejszym konkursie IDFA znalazł się najnowszy film Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”. Dokument opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym – doświadczonym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro.

Film ze wsparciem PISF

Autorem filmu jest Paweł Łoziński. Za zdjęcia odpowiada Kacper Lisowski. Film został wyprodukowany przez firmę Łoziński Production, koproducentami dokumentu są: Telewizja Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Fundusz Filmowy. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz od 23 września można oglądać w polskich kinach.

„Ikona” w konkursie dokumentów średniometrażowych

W konkursie dokumentów o czasie trwania między 40 a 60 minut wśród 15 filmów z całego świata zostanie pokazana „Ikona” Wojciecha Kasperskiego. Współfinansowany przez PISF film światową premierę miał podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie został nagrodzony m.in. Złotym Lajkonikiem w Konkursie Polskim. „Delikatny, wstrząsający film. Opowiedziany z wielką dojrzałością, uważnością i odwagą. Przywraca sens pytań pierwszych, tych najważniejszych. Obraz, który przypomina, że film czasami może być dziełem sztuki. Ten jest na pewno”  – tak opowiadający o szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji film opisało krakowskie jury.

Konkurs dokumentów studenckich

W konkursie studenckich filmów dokumentalnych na 14 produkcji Polskę reprezentować będą aż 3 tytuły: „Kiedy ten wiatr ustanie” Anieli Gabryel (Szkoła Filmowa w Łodzi), „Więzi” Zofii Kowalewskiej (Studio Munka) oraz „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej (Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego).

„Komunia” i „Wszystkie nieprzespane noce”

W sekcji Best of Fests, pokazującej 42 filmy, które w minionym roku odniosły sukcesy na festiwalach filmowych, zaprezentowany zostanie dokument „Komunia” Anny Zameckiej, który zdobył już Grand Prix podczas Tygodnia Krytyki w Locarno, a obecnie pokazywany jest na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Natomiast w sekcji Paradocs znajdzie się film Michała Marczaka „Wszystkie nieprzespane noce”. Obie produkcje były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się także pokaz filmów Top 10 według Siergieja Łoźnicy. Wśród dziesięciu filmów dokumentalnych wybranych przez reżysera znalazł się film „Nie wiem” Krzysztofa Kieślowskiego.

Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedza około 250 przedstawicieli branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się wiele polskich filmów dokumentalnych.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) odbędzie się w dniach 16 – 27 listopada.

Więcej informacji: www.idfa.nl.

Polskie kino nagradzane i prezentowane w Amsterdamie

Polskie produkcje w ostatnich latach otrzymały na festiwalu kilka ważnych nagród i wyróżnień. W 1998 roku nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego jury przyznało filmowi Dariusza Jabłońskiego „Fotoamator”. W 2009 roku film „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zdobył główną nagrodę w Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych. Rok później nominację do nagrody w kategorii filmów studenckich otrzymał „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny. W 2012 roku aż dwa polskie filmy nominowane były do nagród IDFA – „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego w konkursie pełnometrażowym i „Rogalik” Pawła Ziemilskiego w sekcji krótkiego metrażu. W 2013 roku w sekcji dokumentów studenckich nominację otrzymała „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, a rok później Nagroda Specjalna Jury trafiła do Hanny Polak za film „Nadejdą lepsze czasy”. W ubiegłym roku Festiwal wygrał film „Don Juan”, szwedzka produkcja wyreżyserowana przez Jerzego Śladkowskiego ze zdjęciami Wojciecha Staronia.

Marta Sikorska

10.10.2016