Polskie filmy na Letniej Szkole Filmowej w Czechach

17 polskich filmów zostało pokazanych podczas 39. Letniej Szkoły Filmowej, która odbyła się w dniach 26 lipca – 3 sierpnia 2013 w czeskim mieście Uherské Hradiště.

Nagrody dla Jerzego Hoffmana i Allana Starskiego

W tym roku festiwal uhonorował Honorową Nagrodą Stowarzyszenia Czeskich Klubów Filmowych, za wkład w rozwój światowej kinematografii, reżysera Jerzego Hoffmana oraz scenografa Allana Starskiego.

17 filmów w programie

W programie festiwalu znalazło się 17 polskich produkcji i koprodukcji. Oprócz obrazów Jerzego Hoffmana: „Potop”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski”, „Krzyżacy” i „1920. Bitwa Warszawska” widzowie obejrzeli m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Austerię” i „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Listę Schindlera” Stevena Spielberga i „Pianistę” Romana Polańskiego.

Filmy ze wsparciem PISF

Czescy widzowie mieli okazję zapoznać się również z najnowszymi produkcjami, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „W cieniu” Davida Ondricka, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Aglają” Kristiny Deak, „Syberiadą polską” Janusza Zaorskiego, „Moim Rowerem” Piotra Trzaskalskiego, „Obławą” Marcina Krzyształowicza i „Dziewczyną z szafy” Bodo Koxa.

 

Informacje o festiwalu na stronie: www.lfs.cz

 

Źródło informacji: Instytut Polski w Pradze.

 

Na podstawie informacji źródłowej opracowała Paulina Bez

05.08.2013

Galerie zdjęć