Polskie filmy na MFF w Sofii

Współfinansowane przez PISF filmy „Karbala”, „Córki Dancingu” oraz „Ja, Olga Hepnarova” biorą udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii.

„Córki Dancingu” i „Ja, Olga Hepnarova” w konkursie

Filmy „Córki Dancingu” i „Ja, Olga Hepnarova” są prezentowane na festiwalu w Sofii w sekcji konkursowej.

Debiut Agnieszki Smoczyńskiej został świetnie przyjęty na tegorocznym festiwalu Sundance, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną w konkursie World Dramatic Cinema Competition za Unikalną Wizję i Oryginalny Zamysł Artystyczny. Twórcy obrazu zostali  docenieni również na festiwalu w Porto (3 nagrody) i 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie Agnieszka Smoczyńska otrzymała nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski oraz Kryształową Gwiazdę Elle, a Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek nagrodę za Najlepszą Charakteryzację. Warto dodać, iż podczas festiwalu w Sofii reżyserka Agnieszka Smoczyńska weźmie udział w 13. edycji spotkań branżowych Sofia Meetings, gdzie wśród 27 tytułów zaprezentuje „Fugę” – swój najnowszy projekt, współfinansowany przez PISF.

Światowa premiera współfinansowanej przez PISF czesko-polsko-słowackiej koprodukcji „Ja, Olga Hepnarová” w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy odbyła się w ramach sekcji Panorama 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora. Producentem filmu po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade.

„Karbala”

Film „Karbala” jest pokazywany w Sofii w ramach sekcji pozakonkursowej. Pokaz filmu na festiwalu jest jego bułgarską premierą. Koproducentem filmu jest bułgarska firma Miramar. Film został doceniony m.in. Orłem 2016 oraz nagrodą PSC za zdjęcia Arkadiusza Tomiaka oraz na festiwalach Tofifest w Toruniu (Złoty Anioł dla najlepszego filmu polskiego) i Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Filmy „Córki Dancingu” i „Karbala” zostały wyprodukowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych i były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

MFF w Sofii

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii to wydarzenie akredytowane przez FIAPF – Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych jako festiwal specjalizujący się w pierwszych i drugich filmach. W 2007 roku został wybrany przez Variety jednym z 50. festiwali, których nie warto przegapić. Podczas festiwalu odbywa się spotkanie producentów oraz dyrektorów programowych festiwali filmowych Sofia Meetings. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 10-20 marca 2016.

Oficjalna strona festiwalu: siff.bg.

15.03.2016