Prezentacja polskich filmów

24 czerwca 2013 podczas 5. edycji targów Moscow Business Square, towarzyszących 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, odbyła się prezentacja nowych polskich projektów filmowych o potencjale koprodukcyjnym. Wydarzenie zostało zorganizowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Prezentacja 9 projektów

Celem wydarzenia było znalezienie koproducentów dla polskich filmów fabularnych. W prezentacji wzięli udział m.in. Izabela Kiszka-Hoflik, Pełnomocnik dyrektora PISF ds. Współpracy Międzynarodowej, polscy filmowcy i producenci, którzy pokazali swoje projekty filmowe oraz przedstawiciele branży filmowej z Rosji i z całego świata.

 

Spotkanie rozpoczęła Izabela Kiszka-Hoflik, która udzieliła informacji jak można koprodukować filmy z Polską. Następnie polscy filmowcy zaprezentowali 9 projektów pełnometrażowych filmów fabularnych na różnym etapie rozwoju.

„Ja, Olga Hepnarowa”

Agata Walkosz z Media Brigade zaprezntowała film „Ja, Olga Hepnarowa” – polsko-czesko-słowacką koprodukcję, która jest współfinansowana m.in. przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i Czeski Fundusz Filmowy. Reżyserami filmu są Petr Kazda i Tomas Weinreb. Obraz opowiada historię Olgi Hepnarowej, ostatniej kobiety w byłej Czechosłowacji, na któej wykonano karę śmierci.

„Kobro”

Iwona Siekierzyńska przedstawiła uczestnikom spotkania projekt filmu „Kobro”, który obecnie jest na etapie developmentu. Scenariusz filmu, napisany wspólnie przez Iwonę Siekierzyńską i Wojciecha Pawlika, wygrał tegoroczną edycję konkursu scenariuszowego Script Pro. Obraz, którego producentem jest Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi opowiada historię historię związku znanej rzeźbiarki Katarzyny Kobro z malarzem Władysławem Strzemińskim.

„Pociąg”

Jan Kidawa-Błoński opowiedział o swoim najnowszym projekcie filmowym o tytule „Pociąg”, który będzie remakiem filmu „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, zrealizowanym w 1959 roku. Projekt jest obecnie w fazie developmentu. Producentem obrazu jest Gambit Production.

„Fotograf”

Film „Fotograf” w reżyserii Waldemara Krzystka został zaprezentowany przez Małgorzatę Jurczak. Producentem obrazu jest firma Yes To Film. Film, który obecnie znajduje się w fazie produkcji, opowiada opartą na prawdziwych wydarzeniach historię nieuchwytnego, seryjnego mordercy, który działa we współczesnej Moskwie. W filmie występują m.in. Tomasz Kot, Agata Buzek, Adam Woronowicz, Tatiana Arntgolts, Alexander Baluev, Artem Tkaczenko. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Czar Polesia”

Film „Czar Polesia” to dramat wojenny, który opowiada historię mieszkańców Polesia po wybuchu II Wojny Światowej. Producentem projektu, który obecnie znajduje się w fazie developmentu jest firma Federico Film. Reżyserem obrazu jest Jacek Bromski. Projekt zaprezentowała Marta Plucińska z Federico Film.

„Moja matka Airam”

Michał Otłowski z NK Distribution przedstawił film „Moja matka Airam” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Będący na etapie developmentu obraz opowiada historię pustelnika o tajemniczej przeszłości, który wychowuje porzucone dziecko. Akcja filmu rozgrywa się na Kaukazie.

„Collapse”

Tadeusz Król („Ostatnie piętro”, „Zwerbowana miłość”) zaprezentował swój najnowszy projekt filmowy o tytule „Collapse”. Film, którego producentem jest firma Sowa Film Media Production, opowiada historię Piotra, konserwatora zabytków, który po śmierci syna wchodzi w ojcowską relację z 10-letnim chłopcem.

„Veles Veles”

Michał Otłowski z NK Distribution przedstawił również swój własny projekt filmowy „Veles Veles”. Obraz, który obecnie jest w fazie developmentu, opowiada historię siedmiu żołnierzy z rozbitej armii Napoleona, którzy podróżują zimą przez Rosję.

„Dark Romance”

Ostatnim projektem zaprezentowanym podczas spotkania był film „Dark Romance” w reżyserii Barbary Sass. Obraz, który znajduje się w fazie developmentu, przedstawił Włodzimierz Niderhaus, dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, która jest producentem filmu. Nowy projekt Barbary Sass opowiada historię romansu pomiędzy aktorką i oficerem carskiej armii stacjonującej w 1890 roku w Warszawie.

Moscow Business Square

5. edycja Moscow Business Square odbyła się w dniach 24-26 czerwca. Wydarzenie, w którym wzięło w tym roku udział ponad 500 profesjonalistów z branży filmowej, jest biznesową platformą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Głównym celem Moscow Business Square jest prezentacja projektów filmowych o potencjale koprodukcyjnym.

 

Artykuły o udziale polskich projektów w Moscow Business Square w prasie zagranicznej:

www.hollywoodreporter.com/news/polish-projects-pitching-partners-russia-574085

m.screendaily.com/5057738.article

 

Więcej informacji o 5. Moscow Business Square na stronie: www.moscowfilmfestival.ru.

 

Paulina Bez

28.06.2013