Polskie filmy na Raindance 2014

24 września 2014 w Londynie rozpocznie się 22. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Raindance. W programie imprezy znajdą się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Kebab i Horoskop” w konkursie debiutów

Wśród 6 tytułów w konkursie debiutów na londyńskim festiwalu znajdzie się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka. Obraz ten powalczy o nagrody z produkcjami z Serbii, Chin czy USA. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w tym konkursie prezentowano film „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa. Filmy oceniać będzie jury, w którego składzie znajdą się m.in.: Amy Hubbard, Andrew Scott, Rod Smith, Samantha Horley, Rhianna Pratchett i Tim Robey. To gremium jurorskie będzie oceniać filmy we wszystkich konkursach.

„Sztuka znikania” w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych

Wśród 6 filmów nominowanych do nagrody za najlepszy pełnometrażowy dokument znalazła się „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego. Polski dokument powalczy o nagrody z filmami z Japonii, USA, Danii czy Kanady.

„Nasza klątwa” w konkursie krótkich metraży

Wśród 5 tytułów prezentowanych w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych znalazła się współfinansowana przez PISF etiuda szkolna „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego. Obok polskiego filmu w tym konkursie zostaną zaprezentowane filmy m.in. z USA, Palestyny i Szwecji.

Polskie filmy w pozostałych sekcjach

Organizatorzy tegorocznego festiwalu Raindance podzielili festiwalowy program na 4 główne sekcje: wiosna, lato, jesień i zima. I tak w sekcji „wiosennej” prezentującej głównie debiuty znalazł się film „Heavy Mental” Sebastiana Buttnego. „Wiosna” to także konkursowa „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego. W sekcji „letniej” pokazany zostanie (obok konkursu debiutów) „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka, Natomiast w sekcji „Zima” (poświeconej trudnym czasom i dzisiejszym problemom) pokazany zostanie film „Obietnica” Anny Kazejak.

 

Wszystkim pokazom polskich filmów będą towarzyszyć spotkania z twórcami. Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji Raindance imprezę wspiera Polski Instytut Kultury w Londynie.

 

Więcej informacji: www. raindancefestival.org.

 

Marta Sikorska

02.09.2014