Polskie filmy nagrodzone na 22. festiwalu Raindance

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy „Kebab&Horoscope” w reżyserii Grzegorza Jaroszuka i „Nasza klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego wygrały dwie sekcje konkursowe na 22. Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Raindance w Londynie.

„Kebab&Horoscope” najlepszym debiutem fabularnym

 

Film w reżyserii Grzegorza Jaroszuka otrzymał nagrodę dla najlepszego debiutu fabularnego. „Kebab & Horoscope” to wyjątkowa opowieść o grupie indywidualistów, pracujących w bankrutującym sklepie z dywanami, szukających miłości i nieporadnie walczących z samotnością. Gdy Szef i właściciel sklepu postanawia ratować upadający biznes Sprzedawcy dywanów zostają skonfrontowani z dwoma oszustami o wdzięcznych przydomkach Kebab i Horoskop, podszywającymi się pod specjalistów od marketingu. Film był dotychczas prezentowany w konkursie East of the West festiwalu w Karlowych Warach, znalazł się także w Konkursie Głównym 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

„Nasza klątwa” – najlepszy krótkometrażowy dokument

„Nasza klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego wygrała międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). W filmie ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą oraz stopniowe dostosowywania się do nowej sytuacji. Etiuda szkolna zrealizowana w Warszawskiej Szkole Filmowej już wcześniej była doceniana na zagranicznych festiwalach. Film otrzymał nagrody m.in. na festiwalach w Lizbonie, Sheffield, Aspen, Monterrey i Olten.

 

W tym roku w programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje. Więcej informacji tutaj.

 

Strona festiwalu Raindance: raindancefestival.org.

 

Paulina Bez

06.10.2014