Polskie filmy nagrodzone na 23. FilmFestival Cottbus

Podczas zakończonego 10 listopada 23. Festiwalu w Cottbus jury studenckie nagrodziło współfinansowany przez PISF film „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa. Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych za najlepszy film uznało „Psubrata” Marii Zbąskiej. Film ten również był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy nagrodzone

Jury studenckie 23. Festiwalu w Cottbus nagrodziło „Dziewczynę z szafy” Bodo Koxa tytułem najlepszego debiutu m.in. za lekkość i wdzięk oraz wyobraźnię autorów. W „Psubracie”, który w Cottbus miał międzynarodową premierę, jurorom szczególnie spodobała się ironiczna gra stylami i symbolami, połączenie komedii i opowieści o dojrzewaniu. W uzasadnieniu swojego werdyktu stwierdzili: Niespodziewana groza punktu kulminacyjnego oraz wyważone zakończenie dobitnie udowadniają talent reżyserki. Nie możemy doczekać się jej kolejnych filmów.

 

Poza filmem Bodo Koxa i „Psubratem” można było w Cottbus również zobaczyć „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec, film krótkometrażowy „Leszczu” Aleksandry Terpińskiej,  „Zdjęcie” Macieja Adamka, „Papuszę” Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze, a w sekcji Polskie Horyzonty: „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego i „Zaślepioną” Katarzyny Klimkiewicz.

23. edycja festiwalu

Festiwal w Cottbus jest jednym z najważniejszych festiwali promujących kino wschodnioeuropejskie. Widzowie odwiedzający imprezę mają okazję obejrzeć najlepsze filmy fabularne, dokumentalne i animacje, które powstają co roku w tym regionie. Warto wspomnieć, że w zeszłym roku polskie filmy otrzymały pięć nagród festiwalu.

 

Więcej informacji o filmach nagrodzonych: www.filmfestivalcottbus.de.

 

Na podstawie informacji prasowych opracowała Marta Sikorska

12.11.2013