Polskie filmy nagrodzone na 59. DOK Leipzig

5 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród 59. edycji festiwalu DOK Leipzig. W tym roku w Lipsku nagrodzono aż pięć polskich filmów.
DOK Leip­zig to jedno z ważniejszych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każdego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszyst­kich kontynentów. W tym roku na DOK Leipzig pokazano ponad 300 filmów, w tym ponad 40 produkcji polskich, a siedem z nich znalazło się w sekcjach konkursowych.

Nagrody dla polskich filmów

Złotego Gołębia w Międzynarodowym Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych zdobył film „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Jury doceniło film za pokazanie intymnej historii dwójki w ludzi w sposób prosty, pełen humoru, ale także odwagi, co dodało dokumentowi unikalnej jakości. Dla „Więzi” pokaz w Lipsku był międzynarodową premierą.

Drugi Złoty Gołąb trafił do Filipa Jacobsona za „Lekcję patriotyzmu”. Polsko-niemiecka produkcja została nagrodzona w Konkursie Niemieckich Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych i Animowanych. W swoim uzasadnieniu jury podkreśla, jak ważnego tematu dotyka film – indoktrynacji społeczeństwa od najmłodszych lat.

Natomiast nagroda MDR, przeznaczona dla najlepszego filmu z Europy Wschodniej przypadła polsko-rosyjskiej produkcji „Convictions” w reżyserii Tatiany Chistowej.

Kolejnym sukcesem może pochwalić się dokument „Komunia” Anny Zameckiej. Film, który zdobył już nagrody w Locarno, Jihlavie i na Warszawskim Festiwalu Filmowym, z Lipska wyjeżdża z Young Eyes Film Award – nagrodą Jury Młodych. Natomiast Nagroda Publiczności rozgłośni radiowej Mephisto 97.6 trafiła do Renaty Gąsiorowskiej za film animowany „Cipka”.

Więcej informacji: www.dok-leipzig.de oraz www.polishdocs.pl.

07.11.2016