Polskie filmy nagrodzone na EnergaCamerimage 2018

17 listopada zakończył się 26. Festiwal EnergaCamerimage. Wśród zwycięzców znaleźli się polscy twórcy.

Srebrna Żaba dla Łukasza Żala

W konkursie głównym Srebrną Żabę otrzymał Łukasz Żal za zdjęcia do filmu „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Jest to kolejna nagroda dla polskiego operatora na festiwalu w Bydgoszczy. W 2013 roku Złotą Żabą nagrodzono jego zdjęcia do „Idy”, a w 2011 roku otrzymał Złotą Żabę w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych na zdjęcia do filmu „Paparazzi”.

„Nina” najlepszym filmem w konkursie polskim

W konkursie filmów polskich główną nagrodę otrzymał debiut Olgi Chajdas ze zdjęciami Tomasza Naumiuka. W konkursie filmów polskich znalazło się 9 filmów. W ten weekend „Nina” otrzymała również nagrodę publiczności na festiwalu KinoPolska w Paryżu.

Złota Żaba dla Tomasza Wolskiego

W konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych Tomasz Wolski otrzymał Złotą Żabę na zdjęcia do filmu „Krzyżoki” w reżyserii Anny Gawlity. W 2011 twórca otrzymał również Złotą Żabę w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych za zdjęcia do filmu „Lekarze”, którego był reżyserem.

Nagroda dla Witolda Sobocińskiego

Nagrodę za całokształt twórczości po raz trzeci otrzymał Witold Sobociński, jeden z najwybitniejszych autorów zdjęć filmowych.

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie: https://camerimage.pl/laureaci-energacamerimage-2018/


19.11.2018