Polskie filmy nagrodzone na MFF „Listapad” 2016

„Ja, Olga Hepnarova”, „Czerwony pająk”, „Komunia” i „Święty” zostały nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Listapad” w Mińsku.

„Komunia” z Grand Prix

Fot. Otter Films

„Komunia” otrzymała Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego. Jest to już kolejna nagroda dla filmu Anny Zameckiej. Wcześniej tytuł nagrodzono m.in.: na festiwalach w Locarno, Warszawie i Jihlavie.

Bohaterką dokumentu jest czternastoletnia Ola. Dziewczynka „dorosła”, kiedy mama wyprowadziła się z domu. Ola sama musiała zająć się domem i bratem, który wierzy, że jest szympansem i że pewnego dnia wyrośnie mu sierść i mocne pazury. Oli zależy, by autystyczny brat był 'normalnym chłopcem' i jak inne dzieci poszedł do Pierwszej Komunii; żeby u nich też był rodzinny obiad i prezenty. Ale komunijna uroczystość to dla Oli przede wszystkim okazja do dawno wymarzonego spotkania z mamą. Obiecała, że przyjedzie.

Nagrody dla filmu „Ja, Olga Hepnarova”

Fot. materiały prasowe

Koprodukcja czesko-polsko-słowacko-francuska w reżyserii Tomasa Weinreba i Petra Kazdy otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię. Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Michalina Olszańska.

„Ja, Olga Hepnarova” to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania.

Nagroda dla Adama Woronowicza

Fot. materiały prasowe

Nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego otrzymał Adam Woronowicz za rolę weterynarza Lucjana Staniaka w filmie „Czerwony pająk” Marcina Koszałki.

Polsko-czesko-słowacka koprodukcja „Czerwony pająk” to fikcyjna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w komunistycznej Polsce, w Krakowie lat 60. Karol pochodzi z dobrego domu, jest uzdolnionym nastolatkiem, odnosi sukcesy w sporcie, jest lubiany przez kolegów, rodzice są z niego dumni. Wszystko zmienia się, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Dążenie do odkrycia prawdy o mordercy, stopniowo przemienia się w wyprawę do najciemniejszych zakamarków ludzkiej natury. Film jest opowieścią o mechanizmach, jakie zachodzą, gdy rodzi się seryjny morderca.

„Święty” z Nagrodą Specjalną Jury

Fot. No Sugar Films

„Święty” („The Saint”) w reżyserii Andriusa Blazevicusa jest litewsko-polską koprodukcją. Na festiwalu w Mińsku obraz otrzymał Nagrodę Specjalną Jury. Międzynarodowa premiera debiutanckiego filmu litewskiego reżysera odbyła się w październiku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan. W tym samym miesiącu film pokazywany był m.in. w ramach Pokazów Warszawskich na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Polskim koproducentem „Świętego” jest firma No Sugar Films. 

Akcja filmu rozgrywa się w 2008 roku, w jednym z prowincjonalnych litewskich miast, które mierzy się z kryzysem ekonomicznym. Vytas właśnie został zwolniony z fabryki. Żona wypycha go z domu, żeby szybko poszukał nowej pracy, ale na razie bez żadnych sukcesów. Może nowa fryzura mu pomoże? Fryzjerka Marija wpada mu w oko, więc teraz Vytas poszukuje romansu, ale to też niezbyt mu się udaje. Może trzecie poszukiwanie zakończy się sukcesem? Wraz z kumplem zaczyna szukać faceta, który zamieścił film na youtube, twierdząc, że widział w ich mieście Jezusa Chrystusa…

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Listapad” odbył się w Mińsku w dniach 4-11 listopada 2016 r.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu: http://listapad.com/.

14.11.2016