Polskie filmy nagrodzone na Slamdance

Współfinansowana przez PISF animacja „Duszyczka” Barbary Rupik i film eksperymentalny „Shooting Stars” Magdy Jaroszewicz wróciły z nagrodami z festiwalu Slamdance.

Dwie nagrody dla „Duszyczki”

Pokazywana premierowo i nagrodzono w zeszłym roku w Cannes „Duszyczka” zdobyła dwie nagrody w Slamdance. Film otrzymał nagrody dla najlepszej animacji i CreativeFuture Innovation Award. Druga nagroda przyznawana jest twórcom, którzy odznaczają się duchem innowacyjnego filmowania i tworzą wyjątkowe dzieła przy użyciu niezwykłych technologii.

Film rozpoczyna się przy brzegu rzeki, gdzie ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę – miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

Najlepszy krótkometrażowy film eksperymentalny

W sekcji poświęconej filmom eksperymentalnym najlepszym filmem okazał się „Shooting Stars” Magdy Jaroszewicz.

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednej nocy. Widz obserwuje jedną z ulic. Widzi tylko to, co potrafi sobie wyobrazić, słyszy tylko to, co chce usłyszeć. Zdystansowane oko przybliża i wyostrza obrazy, ale ich interpretacja pozostaje w głowie obserwującego. Każdy wyniesie z tej obserwacji swoją własną historię. Można dyskutować o jej treści zgodnie z własnymi doświadczeniami, pamiętając o tym, jak mocno uwikłani jesteśmy w manipulacje mediów i innych zewnętrznych bodźców. Punktem wyjścia jest obraz wygenerowany w głowie obserwatora. Obserwator jest przewodnikiem, ale to widz nadaje tej nocy znaczenie.

Slamdance

Festiwal Filmowy Slamdance powstał w 1995 roku jako alternatywa dla festiwalu Sundance. Pierwsza edycja została zorganizowana przez grupę filmowców, których filmy nie dostały się do programu festiwalu Sundance. Obie imprezy odbywają się w tym samym miejscu – Park City w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Slamdance promuje niskobudżetowe filmy debiutujących twórców. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach od 24 do 30 stycznia 2020 roku.

Polskie akcenty w poprzednich edycjach

W zeszłym roku na festiwalu prezentowane były dwa filmy: „Beksińscy. Portret wideofoniczny” Marcina Borchardta (film zakwalifikował się jako jedyna europejska produkcja do konkursu filmów dokumentalnych) oraz krótkometrażowa produkcja „Users” Jakuba Piątka.

W 2017 roku w sekcji konkursowej festiwalu zaprezentowany został film dokumentalny Wojciecha Kasperskiego „Ikona”. Dwa lata wcześniej na Slamdance dostał się film dokumentalny „Superjednostka” Teresy Czepiec i animacja „Ta niesforna cielesność” Joanny Marii Wójcik. W 2014 roku zdjęcia do filmu „Czasami śnię, że latam” w reżyserii Anety Popiel-Machnickiej zostały uhonorowane nagrodą Blackmagic Design Cinematography Award. W 2011 roku na festiwalu pokazano krótkometrażowy film fabularny Kuby Czekaja „Twist & Blood”.

Oficjalna strona festiwalu: www.slamdance.com

Opisy filmów pochodzą ze strony PolishShorts.pl.


03.02.2020