Polskie filmy nagrodzone w Houston

Polskie filmy zostały nagrodzone na 49. WorldFest-Houston. Festiwal odbył się w dniach 8-17 kwietnia 2016 r.

Nagrodzone dokumenty

Wśród dokumentów nagrodzonych w Houston wyróżniono polskie filmy: „Dotknięcie Anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego – Gold Remi w kategorii fabularyzowanego dokumentu, wyprodukowany przez Zoyda Art Production oraz „Kazimierz – unicestwiona Idylla” Wiesława Dąbrowskiego – Gold Remi w kategorii film dokumentalny poniżej 60 minut, wyprodukowany przez Agencję Artystyczną „Partus” .

Nagrody dla pozostałych polskich filmów

Dwie nagrody zdobyły obrazy wyprodukowane przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych: „Trash Story” nagrodzony medalem Platiunum Remi w kategorii filmów fantastycznych i horrorów oraz „Zucker Bras” nagrodzony medalem Gold Remi w kategorii filmu komediowego. W kategorii czarna komedia nagrodę Bronze Remi otrzymał film „Dzień dobry” Mileny Dutkowskiej. Nagrodę NASA otrzymał z kolei etiuda studencka Andrzeja Cichockiego „Supernova” wyprodukowana na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Nie jest to pierwsze wyróżnienie dla twórcy na festiwalu w Houston. W 2014 r. jego film „Las cieni” został nagrodzony medalem Gold Remi w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

WorldFest-Houston

WorldFest w Houston to jeden z najstarszych festiwali filmów niezależnych na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 1961 r. Jego założycielem był reżyser i producent Hunter Todd. Najbardziej prestiżowymi sekcjami  festiwalu są konkursy pełnometrażowych i  krótkometrażowych (ok. 100 tytułów). Łącznie na WorldFest pokazywanych jest kilkaset filmów w 12 głównych sekcjach i konkursach, m.in. TV Production, Documentary, Corporate & Business Films, Student & Experimental, TV Commercials, Film & Video Production, Music Videos.

Lista laureatów dostępna jest na stronie festiwalu: https://worldfest.org

25.04.2016