Polskie filmy nagrodzone w Marsylii

Dwie polskie koprodukcje : „Sieniawka” w reżyserii Marcina Malaszczaka i „Świat w budowie” w reżyserii Lecha Kowalskiego zostały nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym FID w Marsylii

Nagrody dla polskich twórców

Film „Sieniawka” w reżyserii Marcina Malaszczaka otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentalnego debiutu a „Świat w budowie” Lecha Kowalskiego trzy wyróżnia: nagrodę Georgesa de Beauregarda, nagrodę Francuskiej Sieci Kin Eksperymentalnych oraz nagrodę Marseille Espérance.

„Świat w budowie”

Film „Świat w budowie” porusza tematykę prób wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Reżyser pokazuje mieszkańców polskiej wsi, którzy są przeciwni budowie kopalni na zamieszkanych przez nich terenach. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument jest francusko-polską koprodukcją wyprodukowaną przez firmę Revolt Cinema. Pokaz filmu na festiwalu był jego światową premierą.

„Sieniawka”

Obraz Marcina Malaszczaka jest polsko-niemiecką koprodukcją. Zrealizowany w poetyce wideo-artu obraz opowiada historię podróży w „irracjonalnej podświadomości ludzkości”. Stefan (Stefan Szyszka) podróżuje przez postindustrialny krajobraz ziemi niczyjej. Spotkanie z nieznajomym sprawia, że zaciera się linia między tym, co wyobrażone i rzeczywistością, a przeszłość i przyszłość przeplatają się ze sobą. Producentami filmu są Michel Balagué, Marcin Malaszczak, Georg Tiller, Andreas Louis (DFFB). Światowa premiera filmu odbyła się na 63. MFF w Berlinie, gdzie film był pokazywany w ramach sekcji Forum. „Sieniawka” otrzymała wsparcie PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

 

Więcej informacjo o festiwalu na stronie: www.fidmarseille.org.

 

Paulina Bez

10.07.2013