Polskie filmy nagrodzone w Nowym Jorku

8 kwietnia w Las Vegas odbyła się ceremonia wręczenia nagród w konkursie New York Festival’s World’s Best Television and Films. Wśród laureatów znalazły się polskie filmy.

Nagrody dla polskich produkcji

Podczas tegorocznego festiwalu nagrodzono trzy polskie produkcje. Srebrny medal w kategorii „Historia i społeczeństwo” przyznano filmowi dokumentalnemu „Campo di Fiori” w reżyserii Michała Nekandy-Trepki (TVP, Kaspro-Film). Dokument opowiada historię powstania w Getcie Warszawskim, wcześniej nagrodzono go podczas Festiwalu Mediów w Łodzi. W kategorii „Portrety społeczności” Brązowy medal przypadł historii Piotra Swendy, znanego z roli „Maciusia” w serialu „Klan”. Reżyserką „Podwójnego życie Piotra S.” (TVP) jest Alina Mrowińska. Wcześniej obraz został dostrzeżony m.in. na Europejskim Filmowym Festiwalu Integrujących „Ty i ja” w Koszalinie.

 

Brązowy medal otrzymały równiez współfinansowane przez PISF „Sekrety miłości” w reżyserii Krystiana Matyska. Wyprodukowany przez Metro Films obraz nagrodzony został w kategorii „Kwestie społeczne”. Twórcy przyglądają się w nim związkom ludzi zamieszkujących poszczególne części globu. Dokument został niedawno wyróżniony podczas Międzynarodowego Festiwalu Produkcji Telewizyjnych w Chicago za wartości humanistyczne i artystyczne.

Wyróżnienie dla filmu promującego Dolny Śląsk

W kategorii „Film i video – industrial productions” wyróżnienie otrzymał film „Dolny Śląsk. Dotknij tajemnicy” w reżyserii Andrzeja Kałuszko. Produkcja powstała w ramach kampanii promującej Dolny Śląsk. Film reklamowy wyświetlany był w polskich stacjach telewizyjnych, w 46 krajach na kanale Eurosportu oraz na National Geographic i Discovery Channel.

New York Festiwal’s World’s Best TV and Films

Festiwal powstał by uhonorować produkcje przemysłu telewizyjnego i filmowego. Co roku na festiwalu wyróżniane są filmy z ponad 50 krajów. Celem jest analiza globalnych trendów i zachęcenie nowych generacji twórców do dalszej pracy poprzez dostrzeżenie ich produkcji na festiwalu. W ramach festiwalu przyznawane są także nagrody w dziedzinie najlepszych filmów branży reklamowej oraz dla najlepszych programów radiowych.

 

Strona festiwalu: www.newyorkfestivals.com.

 

Magdalena Wylężałek

09.04.2014