Polskie filmy nagrodzone w Oberhausen

Jury 59. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen nagrodziło animację Tomasz Popakula „Ziegenort” oraz wyróżniło etiudę Pawła Ziemilskiego „Rogalik”.

Principal Prize dla Tomasza Popakula

Dyplomowy film animowany „Ziegenort” w reż. Tomasza Popakula, nad którym opiekę pedagogiczną sprawował Mariusz Wilczyński, zdobył Principal Prize, z którą wiąże się nagroda pieniężna w wysokości 4 000 euro. Jury w uzasadnieniu wyszczególnia m.in., że podane przez serię rysunków, które portretują głębię i wiele perspektyw, przesłanie filmu jest kunsztowne artystycznie. – Ta regionalna i autobiograficzna bajka zapada w pamięć w najpiękniejszy możliwy sposób.


Animowany „Ziegenort” z 2013 r. przedstawia historię małej wioski rybackiej w alternatywnej rzeczywistości, gdzie II wojna światowa nigdy nie miała miejsca. Wszystkie stworzenia we wsi, ludzie i zwierzęta, żyją według praw natury, a ojciec próbuje przygotować syna do życia rybaka.

Wyróżnienie Jury dla Pawła Ziemilskiego

Dokumentalna etiuda „Rogalik” studenta reżyserii PWSFTviT Pawła Ziemilskiego, nad którą opiekę pedagogiczną sprawował Jacek Bławut, otrzymała Specjalne Wyróżnienie Jury.

 

„Rogalik” pokazuje polska prowincję i sposoby na spędzanie czasu wolnego mieszkańców wsi Rogalik. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

59. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen odbywał się w dniach 2-7 maja 2013. Więcej o festiwalu na www.kurzfilmtage.de.

 

Na podstawie informacji prasowej Kalina Cybulska

08.05.2013