Polskie filmy nagrodzone w Sofii

„Córki Dancingu” oraz czesko-polsko-słowacka koprodukcja „Ja, Olga Hepnarová” otrzymały nagrody na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii.

Nagroda za najlepszą reżyserię dla polskiej koprodukcji

Jury MFF w Sofii przyznało nagrodę za najlepszą reżyserię twórcom współfinansowanego przez PISF filmu „Ja, Olga Hepnarová”. Światowa premiera filmu w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy odbyła się w ramach sekcji Panorama 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora. Producentem filmu po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade.

Kolejna nagroda dla „Córek Dancingu”

Z kolejną nagrodą wraca Agnieszka Smoczyńska, której debiutancki film zdobył na festiwalu w Sofii Nagrodę Jury Młodzieżowego. Wcześniej film doceniono na festiwalu w Gdyni (nagroda za najlepszy debiut reżyserski, najlepsza charakteryzacja), Sundance (nagroda specjalna za unikalną wizję i oryginalny zamysł artystyczny) i Porto (najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsze efekty specjalne). Ostatnio podczas Gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 reżyserka otrzymała również nagrodę w kategorii Odkrycie Roku. Debiut Agnieszki Smoczyńskiej wyprodukowała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Koproducentami filmu są Telewizja Polska i Platige Image. Film był współfinansowany przez PISF.

Nagroda dla „Fugi”

Podczas festiwalu w Sofii reżyserka „Córek Dancingu” Agnieszka Smoczyńska wzięła również udział w 13. edycji spotkań branżowych Sofia Meetings, gdzie wśród 27 tytułów zaprezentowała swój najnowszy projekt, współfinansowany przez PISF, zatytułowany „Fuga”. Projekt w Sofii otrzymał nagrodę Focusfox Studio o wartości 10 tys. euro na usługi postprodukcyjne.

MFF w Sofii

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii to wydarzenie akredytowane przez FIAPF – Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych jako festiwal specjalizujący się w pierwszych i drugich filmach. W 2007 r. został wybrany przez Variety jednym z 50. festiwali, których nie warto przegapić. Podczas festiwalu odbywa się spotkanie producentów oraz dyrektorów programowych festiwali filmowych Sofia Meetings. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w dniach 10-20 marca 2016. W sekcji pozakonkursowej widzowie mogli obejrzeć również „Karbalę” Krzysztofa Łukaszewicza.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://siff.bg/.

21.03.2016